کمپرسور سانتریفیوژ

کمپرسور گاز فرآیندی

کمپرسور گاز فرآیندی:

کمپرسور گاز فرآیندی چیست؟ کمپرسور گاز فرایندی پس از فشرده کردن گاز آن را در درداخل مسیر فرایند می چرخاند. مقداری از گاز معمولا در فرایند باقی می ماند که باید دوباره به کمپرسور فرستاده  و فشرده شود و به مسیر باز گردد. معمولا کمپرسور گاز فرایندی در پایین دست بسته می شود که فشار زیاد بالا نیست و کمتر از 35 بار می باشد. در این مرحله گاز فشرده سازی می شود تا در مراحل بالادستی که فشار بیشتری نیاز است به کار گرفته شود.

انواع کمپرسور گاز فرآیندی:

کمپرسور گاز فرایندی عموما از دو نوع ساتریفیوژی و رفت و برگشتی اسکرو می باشد. کمپرسور گاز فرایندی می تواند از هر دو نوع کمپرسور روغنی یا بدون روغن (اویل فری) باشد. هرچند در بیشنر مواقع از کمپرسور گاز فرایندی روغنی استفاده می شود، چرا که بیشتر استفاده کمپرسور گاز فرایندی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، تولید مواد شیمیایی و انتقال گازاست  که حتی ذره ای ناخالصی می تواند باعث آلوده شدن کل محصول نهایی شود. البته کمپرسورهای روغنی نیز فقط حدود یک درصد از روغن خود را ممکن است وارد هوای خروجی کنند، ولی همین مقدار هم می تواند برای آلوده کردن محصول نفتی، شیمیایی یا گازهای در حال ذخیره سازی یا انتقال کافی باشد. تنها در مواردی که این مقدار از آلودگی مهم نباشد از کمپرسور گاز فرایندی روغنی می توان استفاده کرد.

از کمپرسور گاز فرایندی در بسیاری صنایع استفاده می شود. از مهم ترین آنها می توان به صنایع بالادستی و پالایشی، پتروشیمی و مواد شیمیایی، انتقال و ذخیره سازی گاز و تزریق گاز اشاره کرد.

از موارد استفاده کمپرسور گاز فرایندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید هیدروژن
  • آبزدایی
  • آبکافت گوگرد
  • هیدرو کراکینگ
  • تولید مشتقات آروماتیک
  • شکافت کاتالیزور
  • بازیافت نفت غنی شده
  • انتقال و ذخیره سازی گاز طبیعی

در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، کمپرسورهای فرایندی نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. از کمپرسور فرایندی در سیکل های بسته برای ثابت نگه داشتن مقدار جریان سیال استفاده می شود (برای مثال برای تصفیه آبکافت در سیستم های بازیافت هیدروژن).

همچنین برای تزریق گاز مورد نیاز برای رآکتور نیز از کمپرسور گاز فرایندی استفاده می شود. بوستر کمپرسورها نیز به وفور در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، گازهایی مثل متان نیز در پروژه تولید به کمپرسور گاز فرایندی نیاز دارند.

هواسازان تبریز
هواسازان تبریز

انواع کمپرسور

کمپرسور گاز فرآیندی

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا