کمپرسور هوا

کمپرسور عمودی چیست

یکی از کاربردی ترین کمپرسورها در صنایع مختلف کمپرسور عمودی است. این نوع کمپرسور مزیت‌های مختلفی دارد، به همین علت مورد توجه بسیاری از افراد و مهندسین فنی قرار می‌گیرد. در ادامه با ما همراه باشید، تا بتوانید بهترین مدل این کمپرسور را خریداری کنید.

کمپرسور عمودی چیست و چگونه کار می کند؟

اگر تصمیم به خرید کمپرسور دارید به دلیل تنوع زیاد این محصول در مصارف مختلف ممکن است در انتخاب یکی از سیستم های افقی یا عمودی دچار مشکل شوید و ندانید کدام یک را انتخاب کنید. برای حل این مشکل ما در ابتدا به تعریف کمپرسور عمودی و کاربرد و تفاوت آن با کمپرسور افقی می پردازیم.کمپرسور عمودی چیست 

کمپرسور عمودی چیست؟

 

در حال حاضر از کمپرسور عمودی یا پیستونی در صنایع کوچک و بزرگ استفاده می‌شود. این نوع کمپرسور مزیت‌های مختلفی دارد، به همین علت مورد توجه بسیاری از افراد و مهندسین فنی قرار می‌گیرد. حجم بسیار کم مخزن آن‌ها، قیمت پایین، قابلیت استفاده از هواساز، ظرفیت و توان دستگاه و … از جمله مزیت‌های مهم این دستگاه کمپرسور می‌باشد. فرآیند فشرده سازی هوا به واسطه تجهیزاتی همچون هواساز و قدرت بالای اسب بخار به راحتی قابل انجام است.

این نوع کمپرسور‌ها، فشاری با توان 7 تا 10 بار را تولید می‌کنند، ظرفیتی را که فشار این کمپرسور‌ها متحمل می‌شود، گنجایشی به میزان 250 تا 3000 لیتر بر دقیقه می‌باشد. مخزن‌هایی که ظرفیت‌های بیشتر و بزرگ تری دارند، از نوع افقی و یا خوابیده هستند. دیگر کمپرسور‌هایی که برای محیط‌های کوچک تر استفاده می‌شوند، از نوع کمپرسور با مخزن عمودی یا ایستاده هستند. کاربرد کمپرسور‌های افقی یا خوابیده بیشتر مختص کارگاه‌های کوچک تر می‌باشد. زیرا فشار مورد نیاز آن‌ها برای راه اندازی ابزار‌های خود زیر 10 بار است.

 

کاربرد کمپرسور عمودی

 

اگر در فکر خرید کمپرسور هوا هستید ، ممکن است در انتخاب یکی از سیستم های افقی یا عمودی قرار بگیرید. ممکن است فکر کنید که کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد. اما بهتر است که بگوییم این دو مدل تقریبا یکسان هستند اما تنها تفاوت اصلی بین کمپرسور هوا افقی و عمودی در میزان فضای کف آنهاست که شما باید ببینید از این دو کمپرسور برای چه مکان و فضایی می خواهید استفاده کنید.

 اگر به دنبال تهیه کمپرسور هوا برای منزل یا تأسیسات تجاری هستید بهتر است از کمپرسور عمودی استفاده کنید زیرا این نوع کمپرسور مخزن را بالای موتور قرار داده و به دلیل قابلیت جابه جایی راحتی که دارد برای مصارف خانگی بهترین گزینه برای مصرف کنندگان می باشد. اما کمپرسورهای افقی به دلیل اینکه فضای بیشتری را اشغال می کنند می توانیم در ایستگاه های تجاری و کارگاه ها از آنها استفاده کنیم.

کمپرسور عمودیکمپرسور عمودی چیست

چگونه بهترین کمپرسور عمودی را انتخاب کنیم؟

 

 

 

توان کمپرسور و اسب بخار را بررسی کنید

 

برای خرید کمپرسور عمودی، اولین موردی را که باید به آن توجه کنید، میزان قدرت آن است. توان قدرتی کمپرسورها توسط اسب بخار تعیین می‌شود. شما برای اطلاع از میزان قدرت اسب بخار کمپرسور مورد نظر خود، باید توان الکتریکی آن را هم بررسی نمایید. به عنوان مثال کمپرسوری که از موتوری به قدرت اسب بخار HP5 پشتیبانی می‌کند، کارکرد آن روی مدار 24 آمپر با برق 220 ولت نشان داده می‌شود. این در حالی است که انواع کمپرسورهایی که به مصارف خانگی اختصاص دارند، کارکرد آنها شامل مدار 15 آمپر با برق 110 ولت می‌شود. کمپرسورهای خانگی دارای اسب بخار HP2 هستند. تنها تفاوتی که در اسب بخار کمپرسورها وجود دارد، نحوه عملکرد با موتور بنزینی و موتور الکتریکی آن است.

 

 

فشار هوای مورد نیاز در کمپرسور

 

در کمپرسور عمودی فشار هوا با علامت اختصاری PSI نمایش داده می‌شود. فشار هوا در موتور کمپرسور بر حسب اینچ مربع و یا PSI پوند مورد بررسی قرار می‌گیرد. بیشتر دستگاه‌هایی که در زمینه هوایی فعالیت می‌کنند، به فشاری به PSI90 نیاز دارند. البته برای حفظ و نگهداری این فشار بالا باید از دستگاه قدرتمندتری استفاده کنید.

 

 

اهمیت حجم هوای دستگاه

 

کمپرسور‌های عمودی هوا به واسطه حجم کنترل شده، فرآیند فشرده سازی را انجام می‌دهند. رتبه بندی حجم هوای تولید شده توسط کمپرسور بر حسب فوت مکعب بر دقیقه انجام می‌شود. مقدار CFM کمپرسور عمودی برای فشرده سازی و راه اندازی ابزار‌های صنعتی بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر تصمیم به خرید کمپرسور خانگی دارید، باید کمپرسوری با فشار هوای 90 تا 125 بار را بررسی کنید. حجم هوا در این مدل از کمپرسور بین 3 تا 4 می‌باشد.

 

 

به نظر شما کمپرسور تک مرحله ای بهتر است یا دو مرحله ای؟

 

 

 

انواع کمپرسور‌های پیستونی

 
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا