تجهیزات کمپرسور

کمپرسور ضد انفجار

کمپرسور ضد انفجار و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!

کمپرسور ضد انفجار

 

کمپرسور ضد انفجار برای جلوگیری از آتش‌سوزی در محیط‌های بسته ساخته شده‌است. یکی از مهم‌ترین وظایف این پمپ‌های ضد انفجار این است که، از ایجاد جرقه حاصل از بخارات و گازهای قابل اشتعال جلوگیری کند. این گونه کمپرسور، حجم زیاد و وزن سنگینی برای محیط‌های سر بسته دارند. حساسیت و اهمیت زیادی که این دستگاه‌ها برای حفظ و ایمنی فضا دارند، باعث شده بسیاری از صنایع مختلف از این نوع دستگاه‌ها استفاده کنند.

در این مقاله  درباره مشخصات کمپرسور ضد انفجار و الکترو موتور Ex اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. این کمپرسور انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها برای صنایع گوناگونی استفاده می‌شود. در ادامه خواهیم گفت این کمپرسور چه ویژگی‌هایی دارد.

 

 

کمپرسور ضد انفجار چیست؟

 

اگر در محیط‌های صنعتی از تجهیزات ضد انفجار استفاده نکنند، ممکن است در اثر یک بی‌توجهی کوچک و ایجاد احتراق، خسارات و خطرات جبران ناپذیری دامنگیر صنعت و محیط کاری شود. استفاده از کمپرسور ضد انفجار در صنایع خطرناکی مانند پالایشگاه‌های نفتی، معادن، کارخانه‌های بزرگ ریسندگی و بافندگی امری ضروری تلقی می‌شود. زیرا در این محیط‌ها همواره غبارهای قابل اشتعال حاصل از مواد اولیه در فضا پخش می‌شود و احتمال آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. یکی از پمپ‌هایی که مورد استفاده بسیاری از صنایع قرار می‌گیرد، الکترو موتور Ex است.

 

 

مشخصات کمپرسور ضد انفجار

 

یکی از مشخصات کمپرسور ضد انفجار استحکام دستگاه در مقابل خوردگی است. دستگاه کمپرسور ضد انفجار باید در برابر خوردگی از مقاومت بسیار زیادی برخوردار باشد. زیرا خوردگی دستگاه، آسیب‌هایی مانند نشت بندی پمپ ضد انفجار را به همراه دارد. به همین علت بسیاری از صنعتگران معتقدند برای ساخت پمپ‌های ضد انفجار باید از مواد اولیه بسیار مقاومی استفاده کرد.

توجه داشته باشید در محیط‌های سر بسته‌ای که احتمال انفجار یا جرقه بر اثر گازهای قابل اشتعال، بخارهای حاصل مواد محترقه و میعانات قابل احتراق وجود دارد، از کمپرسورهای معمولی استفاده نکنید. این گونه کمپرسورها جرقه را به بیرون هدایت کرده و شرایط را برای آتش‌سوزی فراهم می‌کنند.

 

کمپرسورهای ضد انفجارکمپرسورهای ضد انفجار

کمپرسور ضد انفجار چه کاربردهایی دارد؟

 

همان‌طور که گفتیم از کمپرسورهای ضد انفجار در کارخانه‌های صنعتی بزرگ به منظور جلوگیری از احتراق استفاده می‌کنند. پمپ باد ضد انفجار کاربردهای دیگری هم دارد، که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم. دستگاه پمپ ضد انفجار بهترین گزینه برای انتقال گازها و جابجایی سوخت می باشد. به ویژه کمپرسورهای ضد انفجاری که امنیت و مقاومت بالایی داشته باشند. از این نوع کمپرسورها در جایگاه‌های پمپ گاز CNG و پمپ بنزین استفاده می‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد، اما یکی از کاربردهای مهمی که کمپرسورهای ضد انفجار دارند، استفاده آن‌ها به عنوان میکسر و همزن است. افرادی که با صنایع نفتی، گازی و پتروشیمی سروکار دارند، دائماً از دستگاه پمپ ضد انفجار استفاده می‌کنند. از دیگر کاربردهای پمپ‌ ضد انفجار می‌توان به صنایع گسترده رنگ سازی، الکل سازی، نظامی، شیمیایی و البته هسته ای اشاره کرد.

یکی از انواع کمپرسورهای ضد انفجاری که کارایی بسیار زیادی دارد، الکترو موتور Ex می‌باشد. در این نوع الکتروموتور ضد انفجار، اگر احتمال احتراق و جرقه افزایش یابد، از ورود آن به فضای بیرونی جلوگیری می‌کند. در این صورت خطر آتش‌سوزی محیط به شدت کاهش می‌یابد. در ساخت این مدل کمپرسور از بهترین مواد اولیه استفاده می‌کنند. اگر به جنس دستگاه دقت کنید، می‌بینید که از پوسته بسیار ضخیمی تشکیل شده‌است، که همین ضخامت باعث افزایش وزن دستگاه نسبت به کمپرسورهای ضد انفجار دیگر می‌شود.

 

 

کمپرسورهای ضد انفجار چه انواعی دارند؟

 

انواع کمپرسورهای پوسته محصور در مدل‌های مختلف، کمپرسور محصور بدون تهویه هوا، کمپرسور مجهز به پروانه فن خنک‌کننده، کمپرسور محصور با ایجاد هوای کافی و مهم‌ترین آن‌ها کمپرسور محصور ضد انفجار تولید می‌شوند. بهترین نوع کمپرسوری که برای محیط‌های بسته با قابلیت اشتعال توصیه می‌شود، کمپرسور ضد انفجار می‌باشد.

 

 

سخن پایانی

 

در این مقاله درباره پمپ ضد انفجار و انواع مدل‌های آن، اطلاعاتی به شما مشتریان عزیز ارائه کردیم. اکنون با دانستن مشخصات کمپرسور ضد انفجار و سایر انواع آن می‌توانید با مراجعه به سایت ایران کمپرسور بهترین نوع آن را خریداری کنید. سایت هواسازان تبریز  به عنوان یکی از شرکت‌های موفق در زمینه تولید کمپرسورهای ضد انفجار، هنگام خرید شما را به‌طور کامل راهنمایی می‌کند، تا کمپرسور مورد نظر خود را با توجه به معیارهایی که در نظر دارید، انتخاب کنید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا