کمپرسور سانتریفیوژ

کمپرسور اسکرو روغنی (OIL INJECT)

مشخصات فنی کمپرسور اسکرو روغنی (OIL INJECT)

در کمپرسور اسکرو (OIL INJECT) که جزو دسته کمپرسور های جابجایی مثبت است، به دلیل درگیری دائمی قطعات متحرک، ایجاد اصطکاک و حرارت و همچنین نیاز مبرم به روان کاری بیرینگ ها و روتور ها، روغن همراه با هوا به داخل هواساز تزریق می شود و پس از خارج شدن این مخلوط از کمپرسور، به وسیله سپراتور، روغن از هوا جدا سازی می گردد و در نهایت بعد از تصفیه و خنک کاری در رادیاتور، روغن مجددا به کمپرسور باز می گردد.

هواسازان تبریز
هواسازان تبریز

وجود روغن موجب افزایش راندمان و فشار در کمپرسور می شود و همچنین به دلیل درجه حرارت کاری پایین در کمپرسور های اویل اینجکت (حدود 80 درجه سانتی گراد) عمر قطعات کمپرسور به مراتب بیشتر است. در صورتی که وجود مقادیر ناچیز روغن در هوای فشرده تولید شده مهم نباشد استفاده از این نوع کمپرسور توصیه می گردد و در کاربرد هایی که حساسیت بیشتری دارند با استفاده از میکرو فیلتر می توان ذرات میکرونی روغن را نیز از هوای فشرده جداسازی کرد ولی باید به این نکته توجه کرد که برای تولید هوای با کیفیت باید در زمان های تعیین شده اقدام به تعویض و نظافت فیلتر ها نمود.

اجزای کمپرسور اسکرو

بلوکه هوا ساز کمپرسور اسکرو (Airend):

قلب کمپرسور اسکرو واحد هوا ساز آن می باشد که معمولا از برند های اروپایی مانند GARDNER DENVER، AERZEN و ROTORCOMP انتخاب می گردند که بالا بودن راندمان آن باعث افزایش بهره وری کمپرسور در ظرفیت های مختلف می گردد. در واحد هواساز یا ایرند هر کمپرسور همیشه باید به این توجه کرد که تا جای امکان دور الکتروموتور را پایین انتخاب کرد و هرچه دور الکتروموتور متصل شده به هوا ساز کمپرسور اسکرو کمتر باشد عمر مفید آن افزایش می یابد، به عبارت دیگر در دور های پایین راندمان بلوکه هوا ساز به بالاترین حد خود می رسد.

اویل کولر و افتر کولر (OIL COOLER AND AFTER COOLER):

برای خنک کاری کمپرسور اسکرو از رادیاتور آلومینیومی استفاده می گردد که تا 20 بار توانایی تحمل فشار را دارد. کیفیت رادیاتور بر کارایی کمپرسور تاثیر بسزایی دارد و عموما برای افزایش سطح خنک کاری در رادیاتور ها، آنها را از حد مورد نیاز بزرگ تر انتخاب می کنند و در این رادیاتور ها به علت ورود حجم بالایی از روغن توانایی خنک کاری بیشتری را دارا می باشد. رادیاتور کمپرسور اسکرو دو بخش اصلی دارد که بخش بزرگتر جهت خنک کاری روغن و بخش کوچکتر ویژه خنک کاری هوای فشرده می باشد. روغن داغ شده توسط کمپسور، پس از ورود به رادیاتور در منافذ باریک آن با فشار بالا جریان پیدا می کند و این منافذ به وسیله فن پشت رایاتور خنک کاری می شود.

پرشر ولو و آنلودر ولو:

مینیمم پرشر ولو و آنلودر ولو هر دو در جریان هوا قرار میگیرند ولی کاملا از یکدیگر مجزا عمل می کنند. آنلودر ولو بر روی وروردی هوای کمپرسور اسکرو نصب می گردد و وظیفه آن تنظیم هوای وردی در وضعیت لود و قطع ورود هوا در وضعیت آنلود می باشد.
مینیمم پرشر ولو به عنوان قطعه ای که وظیفه کنترل فشار را دارد بر روی رسیور روغن نصب می شود و فشار را تا حدود 5 bar ثابت نگه می دارد. این فشار برای در گردش درآوردن روغن درون کمپرسور استفاده می گردد.

تابلو برق (PLC یا آنالوگ):

وظیفه قطع و وصل کمپرسور بر عهده تابلو برق کمپرسور اسکرو می باشد. در تابلو برق های هوشمند کلیه مراحل کارکرد کمپرسور مانند لود و آنلود ، قطع و وصل فن و ثبت خطا های سیستمی به صورت کامل انجام می گیرد. برند هایی که در تابلو برق کمپرسور اسکرو شرکت فامکو نصب می گردد از کمپانی LS، Schneider، ABB، Hyundai و غیره می باشد و برای جلوگری از به وجود آمدن ایرادات در مدار های تابلو برق کمپرسور از قطعات با توان بالاتر از توان مورد نیاز استفاده می شود. برای مثال برای کمپرسور اسکرو 37 کیلو وات از تجهیزات تابلو برق 45 کیلووات استفاده میشود که علاوه بر افزایش ایمنی تابلو باعث افزایش عمر موتور نیز می شود.

الکتروموتور از اصلی ترین اجزای کمپرسور اسکرو می باشد که کیفیت آن بر تولید هوای فشرده تاثیر گذاری زیادی دارد. الکتروموتور های استفاده شده در کمپرسور های شرکت فامکو از برند های معتبر ایرانی، اروپایی و چینی می باشد که طبق سفارش مشتری ها قابلیت نصب بر روی تمامی کمپرسور های ارائه شده می باشد.

انتقال قدرت در کمپرسور اسکرو به چه شکل می باشد؟

یکی از اصلی ترین عوامل در کیفیت و راندمان کمپرسور، نوع و روش انتقال قدرت از الکترومتور به هوا ساز می باشد. انتقال قدرت در کمپرسور به خصوص در دور های بالا از حساسیت زیادی برخوردار است و در صورت رعایت نکردن استاندارد های طراحی و هم تراز نکردن الکتروموتور و هوا ساز، باعث پاره شدن تسمه و یا آسیب به بیرینگ ها و در نهایت باعث کاهش عمر کمپرسور اسکرو می گردد.

انتقال قدرت در کمپرسور عموما به دو صورت انجام می شود:

استفاده از تسمه در انتقال قدرت

در این روش به وسیله دو پولی که یکی به الکتروموتور و دیگری به هواساز نصب می گردد، توسط یک تسمه عمل انتقال قدرت انجام می گیرد که با تغییر سایز پولی ها میتوان دور ورودی به هوا ساز را تغییر داد.

انتقال قدرت به روش کوپل مستقیم

در روش DIRECT DRIVE پس از هم تراز کردن الکترو موتور و هواساز، آنها را توسط کوپلینگ به یکدیگدر اتصال میدهند. در این روش دور الکتروموتور و هواساز یکی می باشد و در یک راستا بودن آنها با یکدیگر اهمیت زیادی دارد.

مزایای استفاده از کمپرسور اسکرو اویل اینجکت یا روغنی:

  1. سهولت روغنکاری در بیرینگ ها
  2. به دلیل وجود روغن در واحد هواساز روتور ها همیشه با روغن در تماس هستند.
  3. در ایرند به علت پر کردن حجم های خالی از برگشت هوا جلو گیری می گردد.
  4. روتور ها در ابتدا و انتهای خود توسط بدنه آب بندی شده اند.
  5. با جذب مقادیری از گرمای نهان هوای فشرده، تا حد قابل توجهی از حرارت آن کم می شود.
  6. با استفاده از فیلم روغن بین روتور ها از اصطکاک ما بین آنها جلوگیری می گردد.
  7. سطح صدای پایین تری نسبت به نوع پیستونی دارد.
هواسازان تبریز
هواسازان تبریز

انواع کمپرسور

کمپرسور اسکرو روغنی

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا