تجهیزات کمپرسور

پمپ خلاء

درمورد پمپ خلاء چه می دانید؟

پمپ خلاء

پمپ خلأ به ابزاری گفته می شود که با تخلیه مولکول های هوا (یا گاز دیگر) از یک محفظه مشخص آب بندی شده، فشاری منفی یا خلاء ایجاد می کند. این وسیله اولین بار در سال 1650 میلادی توسط دانشمندی آلمانی به نام اتو وان گریکه که آزمایش نیمکره ماگدبورگ را انجام داد اختراع شد. از آن پس انواع مختلفی بر این اساس و برای کابردهای متفاوت تولید و برای استفاده عموم مردم به بازار عرضه شده اند.

پمپ خلا در ابتدا برای کمک به شیمیدانان اختراع شده بود تا آن ها بتوانند خواص گاز ها و پدیده تازه کشف شده ای به نام نیروی التکریکی را مورد مطالعه قرار دهند. عمل مکش با حذف هوای موجود در یک محفظه مهر و موم شده ایجاد می شود. در هنگامی که گاز وارد محفظه شد، دانشمندان توانستند خواص گاز را بدون تاثیر هوا بر روی مواد تشکیل دهنده مورد بررسی قرار دهند. پس از آن، افزودن بار الکتریکی به گاز کار آسانی بود که سبب ایجاد نوعی جریان الکتریکی می شد که دانشمندان می توانستند آن را مورد مطالعه قرار دهند و عوامل و مولکول های دیگر تاثیری بر روی آن نمی گذاشتند.

به طور کلی انواع پمپ وکیومی که امروزه تولید می شوند به سه دسته اصلی پمپ وکیوم آب در گردش یا رینگ آبی، پمپ وکیوم روغنی و پمپ کیوم خشک تقسیم می شود. پمپ وکیوم آبی که بیشتر در صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرند، از آب برای خنک کردن استفاده می کند، در صورتی که پمپ وکیوم روغنی که در صنایع متوسط به کار می رود از روغن جهت خنک کردن استفاده می کند. برای آشنایی بیشتر با پمپ خلاء و مطالب پیرامون آن با این مقاله از ایارن کمپرسور همراه باشید.

 

پمپ خلاء

 

کمپرسور خلا به ابزاری گفته می شود که جهت انجام برخی آزمایشات که در آن ها نیاز به عدم حضور اکسیژن و گازهای دیگر می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار در واقع نوعی محفظه کاملاً ایزوله می باشند که بسته به نوع آن با روش های مختلفی اقدام به ایجاد خلاء در محفظه مذکور می نمایند. مولکول های هوا و به صورت کلی تمام گازها در صورتی از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت می کنند که بین این دو نقطه اختلاف فشار وجود داشته باشد؛ در همین رابطه می توان گفت پمپ های خلاء ابزاری جهت ایجاد اختلاف فشار و خارج کردن مولکول های هوا و گاز های دیگر از محفظه هستند.

 

نحوه کار پمپ خلاء

 
 

وکیوم کردن یا ایجاد خلا، به خالی کردن فضای مورد نظر از هرگونه مایع یا گازی اشاره دارد. به طور معمول و ساده وکیوم کردن یا مکش به ایجاد فشار منفی در محیط مورد نظر اطلاق می گردد. در اینجا قصد داریم تا با ارائه تعریفی از علم و دانش فیزیک شما را در بهتر فهمیدن این عبارت کمک کنیم. در علم فیزیک: خلاء به معنی فضایی می باشد که خالی از هرگونه مولکول گاز باشد و همینطور در علم فیزیک به این فضا فضای خلاء نیز میگویند. و به طور عامیانه به فضاهایی که فشار آن فضا از فضای بیرون کمتر باشد، فضای خلاء و یا فضای با فشار پایین گفته می شود. با توجه به نظر متخصصان این حوزه فضاهایی با فشار کمتر از ۱۱۳ میلی متر جیوه فشار های منفی و یا خلاء شناخته می شوند.

 

موارد استفاده پمپ خلاء

 

پمپ خلا به عناوین مختلفی در زندگی همه ما نقش دارد. و موارد استفاده آن به صورت های گوناگونی مشکلاتی که در زندگی با آن ها موجه می شویم را برطرف می کند. لذا بررسی و تاثیر کاربرد پمپ خلا که در ادامه اشاره شده است بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

مصارف پزشکی: پمپ خلا در مکان های پزشکی شامل اتاق عمل دندانپزشکی ها و بیمارستانها بسیار استفاده می گردد.
 
یکی از کاربرد های متداول که در روزانه زندگی ما از آن استفاده میکنیم، پمپ خلا به نام جارو برقی می باشد که توسط آن ذرات ریز روی فرش یا کف خانه

 

توسط آن تمیز میشود. که در مدل ها و طرح های مختلفی در بازار موجود می باشد.

 

در ادامه به صورت کوتاه به صنایعی که با این دستگاه در ارتباط هستند اشاره خواهیم کرد:

صنایع بسته بندی، فرم دهی و شکل دهی (مانند دستگاه های پرس لوازم پلاستیکی)، طلاسازی و جواهرسازی و فلزات رنگی صنایع غذایی (استفاده از پمپ های وکیوم برای خروج دادن هوا از بسته بندی های مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن ها)، صنایع پتروشیمی، لاستیک سازی، داروسازی و صنایع مرتبط با فضای آزمایشگاهی و غیره که توسط آنها از پمپ خلاء بسیار استفاده می گردد. به واسطه کمک وکیوم کننده های هوا و  ایجاد فشار منفی انسان توانسته است تا به  دانش بسیاری در خصوص فیزیک سیالات دست یابد.

 

انواع پمپ خلاء

 

پمپ های وکیوم و پمپ خلاء در انواع و مدلهای مختلف در بازار وجود دارد این پمپ ها با توجه به کارکرد ای که آنها دارند بسیار متفاوت هستند. این پمپ ها بسته به نوع  کاربری که از آنها خواهد رفت به صورت های مختلف انتخاب می گردد.

 

پمپ خلاء لیکویید رینگ
 
پمپ وکیوم روتاری وین
 
پمپ پیستونی دار
 
پمپ وکیوم خشک
 
پمپ تقویت کننده خلا
 
پمپ خلا با سیستم گردش آب
 

که در ادامه این پمپ ها به صورت تفصیلی معرفی خواهند گشت:

 

پمپ خلاء لیکوئید رینگ

 

پمپ وکیوم لیکویید رینگ توسط پروانه منحنی واری که دارد یکی از مدل های  آخرین تکنولوژی و صنعت ساخت پمپ های وکیوم با مکانیزم روتاری میباشد. این پمپ برای ایجاد خلاء در صنایع مختلفی به کار می رود. از جمله صنایعی که این پمپ در آنها به کار می رود  میتوان به آبگیری از خمیر های آزبست، سیستم ساکشن مرکزی بیمارستان ها و سیستم خلع ید از صنعت فلزات و معادن اشاره کرد.  این پمپ در ابعاد و موارد مختلفی تولید میگردد و با توجه به نوع فعالیتی که قصد انجام آن را دارید آن را انتخاب کنید.

 

پمپ خلاء روتاری

 

این پمپ دارای درزگیر های روغنی می باشد و کاربرد آن برای پمپ کردن گازهای خنثی و بدون رطوبت و پاکیزه می باشد. پمپ وکیوم روتاری با توجه به خلاء که تولید می کند از نظر قیمتی در رده متوسط پمپهای وکیوم قرار میگیرد.

 

پمپ وکیوم پیستونی

 

پمپ های وکیوم پیستونی از جمله پمپ هایی می باشند. که در صنایع برای  کاربری با ظرفیت بالا استفاده می گردد. این پمپ ها به دلیل ویژگی خاصی که دارند از عمر بالایی هم نیز برخوردار هستند و قیمت آنها قیمت نسبتاً مناسبی بوده است.

 

پمپ خشک

 

پمپ وکیوم کننده خشک از جمله پمپ هایی می باشد که بدون نیاز به ماده برای درزگیری گاز ها را فشرده  می سازد و موارد خاصی از مصرف دارد این پمپ در شرایطی خورندگی بالا مقاومت خوبی نیز دارد.

 

پمپ آب در گردش وکیوم

 

پمپ وکیوم آب در گردش یکی از آن دسته پمپ ها می باشد که از محبوبیت خاصی برخوردار است. این پمپ در صنایع کاربرد بسیار بالایی دارد و حجم گسترده ای از مصرف کنندگان از این پمپ استفاده می کنند. این پمپ بیشتر برای انتقال دادن گازها از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می گردد.

 

قیمت پمپ خلاء

 

اگر بخواهیم در رابطه با قیمت این پمپ ها نظر بدهیم به دلیل نوع کاربری و موارد مصرف قیمت ها و ابعاد این نوع پمپ ها تغییر خواهد کرد. و به دلیل نوسانات بسیار زیادی که در بازار وجود دارد قیمت دقیقی نمی توان برای این نوع از پمپ ها در نظر گرفت. در هر حال شاید دیگر سیستم ها و تجهیزات در بازار وجود داشته باشد که کاربری آنها متفاوت از موارد اشاره شده در بالا باشد و بسته به نوع مصرف و کاربری آن بهتر است و با مشاوران ایران کمپرسور تماس بگیرید و بهترین نوع از پمپ یا کمپرسور مورد نظر خود را انتخاب کنید و بهترین خرید را تجربه کنید.

 

نتیجه گیری

 

همان طور که در مطلب بالا گفته شد پمپ خلاء ابزاری است که برای ایجاد فشار منفی یا خلاء با استفاده از تخلیه مولکول های هوا از یک محفظه آب بندی شده مورد استفاده قرار می گیرد. در قرن 21، استفاده از خلا به نوعی ضرورت برای سبک زندگی پیشرفته تبدیل شد. این ابزار نه تنها در ساخت پردازشگر های نیمه هادی مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه امکانات رفاهی که در تعدادی از وسایل نقیلیه گران قیمت و لوکس امروزی که دارای کروز کنترل و.. می باشند از قدرت تولید شده توسط این نوع پمپ استفاده می شود.

تیم مجرب ما توصیه می کند برای خرید این ابزار که در انواع مختلف پمپ وکیوم پیستونی، پمپ آب در گردش وکیوم و.. تولید می شود، که هریک از آن ها از قمیت های متفاوتی برخوردار می باشند، حتما از فروشنده درمورد کارایی و ویژگی های هریک از مدل های آن سوال نمایید تا بتوانید پمپ مورد نیاز خود را با بهترین کارایی، بهترین قیمت و بهترین کیفیت خریداری کنید. شما می توانید نظر خود را با ما و سایر افراد در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا