کمپرسور هوا

کمپرسور خشک و روغنی

قطعات کمپرسور اسکرو در دو مدل خشک و روغنی تقریبا شباهت زیادی به هم دارند. از این کمپرسور ها با رنج گسترده ای در صنعت استفاده می شود.

کمپرسور خشک و روغنی  کمپرسور اسکرو یا کمپرسور مارپیچی نوعی کمپرسور جابه جایی مثبت است که که مکانیزم روتاری برای آن در نظر گرفته شده است.

کمپرسور اسکرو
کمپرسور اسکرو

 

 این کمپرسور با حرکت مارپیچی باعث فشرده شدن گازها می شود.
معمولا در جایی که به میزان حجم زیادی فشرده سازی گاز نیاز باشد و کمپرسور پیستونی جوابگو نباشد از این کمپرسورها استفاده می شود.
از آنجایی که این کمپرسور دارای عمل دهش و مکش پیوسته است برعکس کمپرسور پیستونی ضربه ایجاد نمی کند در نتیجه برای دستگاه های صنعتی استفاده از این نوع کمپرسور مزیت بیشتری به دنبال دارد.
با چرخیدن روتورها دندانه ها در بین هم درگیر می شوند و فضای دربین دندانه ها ایجاد می شود
در نتیجه در این فضا گاز ها وارد می شوند و به سمت محفظه فشرده سازی حرکت می کنند.
این محفظه به دهانه ساکشن متصل می شود و از طریق پروت های به محفظه بزرگتر راه پیدا می کند آنگاه گاز فشرده شده از سیستم عبور می کند.
کمپرسور اسکرو امروزه در دو مدل OIL FREE و OIL INGECT تهیه شده است. در دستگاه های صنایع غذایی و دارویی که نباید روغن به آنها تزریق شود از کمپرسور های فاقد روغن استفاده می شود.

کمپرسورهای اسکرو در صنعت با ظرفیت های متفاوت تهیه می شوند در واقع قیمت کمپرسور اسکرو کاملا به این امر وابسته است.
از کمپرسور های فاقد روغن معمولا در صنایع دارو سازی و غذایی استفاده می شود.
البته کمپرسور های اسکرو که در دستگاه های تهویه مطبوع استفاده می شوند باید از نوع کمپرسورهای خشک باشند. اما این نوع کمپرسور نمی تواند دور بالا را تحمل کند زیرا چرخ دنده ها درگیر می شوند و امکان استفاده از آنها وجود ندارد. حداکثر فشاری که می توان به این نوع کمپرسورها وارد کرد در حدود 3 می باشد.
در حالی که کمپرسور اسکرو که به صورت OIL INHECT تهیه شده اند امکان خروجی بیش از 3 برابر را دارا می باشند.

کمپرسور اسکرو روغنی

این کمپرسور بیشتر در دستگاه های صنعتی سنگین استفاده می شود. با استفاده از روغن یاتاقان ها به حرکت در می آیند و با یکدیگر درگیر نمی شوند در هنگام کار هوای جداشده فیلتر می شود  پس از خنک سازی مجددا به سیستم باز می گردد.
این مدل کمپرسور اسکرو می تواند دور بالاتری را تحمل کند و در صنایع نسبت به کمپرسور خشک استفاده بسیار بیشتری دارد. ظرفیت کمپرسور اسکرو روغنی نسبت به نمونه خشک آن بسیار بیشتر است و به بیشتر از 3 می رسد.
این مدل کمپرسور اکثرا می توان تا 8 بار را تحمل کند. یعنی فشار خروجی هوای متراکم از این کمپرسور به بیش از 8 می رسد در حالی که در بعضی سیستم ها برای افزایش کارایی از کمپرسور اسکرو با ظرفیت 13 برابر استفاده شده است.

مزایای استفاده از کمپرسور پیستونی :

قطعات کمپرسور اسکرو در دو مدل خشک و روغنی تقریبا شباهت زیادی به هم دارند. از این کمپرسور ها با رنج گسترده ای در صنعت استفاده می شود.
این کمپرسور ها از مصرف انرژی پایین تری برخوردار هستند به صورتی که هر کمپرسور تنها با استفاده از 25 تا 30 درصد انرژی بازدهی بسیار بیشتری نسبت به کمپرسور های پیستونی خواهد داشت.
این کمپرسور ها در حجم بیش از 2000 لیتر در دقیقه هزینه کمتری برای نگهداری نیاز دارند در حالی که برای نگهداری کمپرسورهای پیستونی هزینه بیشتری باید پرداخت شود و سر و صدای این کمپرسور ها بسیار بیشتر خواهد بود.
قیمت کمپرسور اسکرو نسبت به کمپرسور پیستونی معقول تر است در حالی که کارایی آنها در صنعت بیشتر می باشد.
در این کمپرسور ها به دلیل عدم وجود سوپاپ فرستنده؛ سوپاپ مکنده مشکلاتی همچون رسوب گیری وجود ندارد.
وجود این سوپاپ ها باعث ایجاد رسوب و عملا کاهش عملکرد کمپرسور می شود. طریق کار کمپرسور اسکرو ساده است،  چند  کمپرسور اسکرو را می توان با استفاده از تابلو سیکونس به هم وصل کرد و شبکه ای از کمپرسور ها ایجاد کرد در نتیجه قدرت کمپرسورها به تناوب افزایش پیدا می کند.
در این کمپرسور ها به دلیل وجود فن خنک کننده مستقل فشار کمتری به اجزای کمپرسرو اسکرو وارد می شود. در حالی که هوای خروجی به مراتب خنک تر می شود قطعات کمرسور اسکرو کمتر در معرض رطوبت گیری قرار می گیرند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا