کارکرد کمپرسور

کمپرسور اینورتر یا خطی

کمپرسور خطی چیست و چگونه عمل می کند؟

کمپرسور اینورتر یا خطی

امروزه در اغلب خانه ها از یخچال برای نگهداری و انجماد مواد غذایی استفاده می شود. با گذشت سال ها، یخچال از جعبه ای خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به وسیله ای پیچیده تبدییل شده است که هرساله تکنولوژی های جدید به آن افزوده می شود. مصرف برق زیاد در کمپرسور های معمولی که در یخچال های قدیمی به کار می رفتند، تولید‌کنندگان را بر آن داشته که فناوری‌ های جدید را با هدف افزایش کیفیت و پایین آوردن انرژی مصرفی لوازم خانگی در خدمت بگیرند که از جمله این فناوری های جدید می توان به کمپرسور خطی اشاره نمود.کمپرسور اینورتر در واقع نوعی کمپرسور گاز محسوب می شود که پیستون به کار رفته در آن جهت فشرده‌سازی و به حداقل رساندن تلفات انرژی در امتداد یک مسیر خطی حرکت می‌ نماید. از جمله مزایای این کمپرسور می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

  • جلوگیری از گرم کردن و در نهایت سوختن موتور
  • تغییر دهنده جهت دور به راحتی و بدون نیاز به کنتاکتور
  • امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است.

 

پمپ بادی که از تکنولوژی اینورتر برخوردار می باشد همانند شتاب دهنده ماشین عمل می نماید. در ماه های گرم فصل تابستان که نیاز به سرمای بیشتری تا نسبت به دیگر فصل ها می باشد، کمپرسور خطی با نهایت توان خودش کار می کند تا سرمای مورد نیاز را تامین نماید، در نتیجه برق بیشتری نیز مصرف می کند. اما در فصول سرد که بار سرمایی کمتر می باشد، بر خلاف فصل تابستان کمپرسور از قدرت و برق کمتری استفاده می نماید. که این موضوع از جمله تفاوت های این نوع کمپرسور با کمپرسور معمولی یخچال های قدیمی محسوب می شود. جهت آشنایی بیشتر با کمپرسور اینورتر و تفاوت های آن با کمپرسور معمولی با ماهمراه باشید.

 

کمپرسور اینورتر یا خطی چیست؟

 

مصرف برق زیاد در کمپرسور های معمولی تولید‌کنندگان را بر آن داشته که فناوری‌ های جدید را با هدف افزایش کیفیت و پایین آوردن انرژی مصرفی لوازم خانگی در خدمت بگیرند. کمپرسور اینورتر یا خطی از فناوری هایی می باشد که امروزه در یخچال هایی که به تازگی تولید و به بازار عرضه می شوند از جمله یخچال های دوقلو مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور اینورتر در واقع نوعی کمپرسور گاز محسوب می شود که پیستون به کار رفته در آن جهت فشرده‌سازی و به حداقل رساندن تلفات انرژی در امتداد یک مسیر خطی حرکت می‌ نماید. علاوه بر آن این کمپرسور نوعی تکنولوڑی می باشد که در زمان های مختلف می تواند با سرعت موتور تا 40 درصد در مصرف برق یخچال صرفه جویی نماید. کمپرسور خطی برخلاف کمپرسور معمولی حتی در زمانی که دما به درجه ی ثابتی می رسد، خاموش نمی شود.

 

نحوه عملکرد کمپرسور اینورتر یا خطی

 

نحوه کار کمپرسوری که تکنولوژی اینورتر دارد مانند شتاب دهنده اتومبیل ها می باشد. زمانی که ماشین به سرعت بیشتر نیاز داشته باشد شتاب بیشتر هم مورد نیاز خواهد بود و بالعکس. در ماه های گرم تابستان که سرمای بیشتری مورد نیاز می باشد، کمپرسور با نهایت توان خودش کار می کند تا سرمای مورد نیاز را تامین نماید، در نتیجه برق بیشتری نیز مصرف می شود. اما در فصول سرد که بار سرمایی کمتر می باشد، کمپرسور نیز قدرت و برق کمتری استفاده می نماید. این نوع کمپرسور ها حتی تفاوت دمای میان شب و روز در تابستان را نیز تشخیص می دهند و شب ها با سرعت کمتری کار می کنند و انرژی کمتری مصرف می نماید.

 

مزایای کمپرسور اینورتر یخچال

 

کمپرسور اینورتر یخچال از مزایای مختلفی برخوردار است که تعدادی از آن ها شامل موارد زیر می باشد.

 

کاهش انرژی مصرفی
 
تنظیم کننده سرعت موتور (کنترل دور)
 
ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور
 
جلوگیری از گرم کردن و در نهایت سوختن موتور
 
تغییر دهنده جهت دور به راحتی و بدون نیاز به کنتاکتور
 
امکان کار موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی متغیر است
 
روشن و خاموش نمودن موتور بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی
 
حفاظت موتور در مقابل افزایش ولتاژ و جلوگیری از آسیب دیدن موتور
 

 

تفاوت کمپرسور معمولی و کمپرسور اینورتر یخچال

 

از جمله تفاوت هایی که کمپرسور اینورتر با کمپرسور معمولی دارد شامل موارد زیر می باشد.

 

پایداری دما و مصرف انرژی کمتر

 

این موضوع در شرایط متفاوتی صدق می کند که شامل افزایش ناگهانی مقدار دمای داخلی یخچال فریزر در زمانی می باشد که درب یخچال مدام باز شود و یا حتی زمانی که درب یخچال مدت زمان زیادی باز نشود. کمپرسور خطی اینورتر میزان مناسب از هوای سرد را حفظ می نماید, بازده انرژی را افزایش و میزان صدا را کاهش می دهد. کمپرسور خطی از درایور پیستون مستقیم به جای درایور رفت و برگشتی که در اکثر کمپرسورها به کار می رود برخوردار می باشد که سبب تغییر اصطکاک داخلی کمتری نسبت به موتورهای قدیم می شود. نه تنها این طراحی متحولانه در کمپرسور به یخچال در ایجاد صدای کمتر کمک می نماید بلکه سبب افزایش بازده، دوام و قابلیت اعتماد در یخچال می شود.

 

قیمت کمپرسور معمولی نسبت به کمپرسور اینورتر

 

یکی از تفاوت‌ های دیگر میان کمپرسور معمولی و اینورتر، هزینه مصرفی آن ها می باشد. در حالت کلی یخچال هایی که مجهز به کمپرسور اینورتر هستند، از هزینه بیشتری نسبت به یخچال هایی که در آن ها کمپرسور معمولی به کار رفته برخوردار می باشند. که این موضوع یکی از معایب کمپرسور اینورتر محسوب می شود. البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که اگر چه با خرید یخچال مجهز به کمپرسور اینورتر، ناچار به پرداخت هزینه بیشتر می شوید، اما از مزیت‌ های آن بهره می‌ برید.

 

تازگی و طراوت مواد غذایی

 

از آنجا که دمای داخل یخچال های نسل جدید که کمپرسور اینورتر در آن ها به کار رفته ثابت و پایدار می باشد، در نتیجه مواد غذایی، میوه و سبزیجات طراوت و تازگی خود را در طول زمان حفظ می نمایند.  بالا و پایین رفتن دمای محیط داخل یخچال هایی که در آن ها از کمپرسور معمولی استفاده شده، از اصلی ترین دلایل خراب شدن و از بین رفتن تازگی و طراوت مواد غذایی به شمار می رود.

 

میزان سر و صدا کمپرسور

 

نوع طراحی سیستم داخلی کمپرسور های اینورتر به گونه ای می باشد که سبب ایجاد سر و صدای کمتر می شود به گونه ای که صدای کمپرسور های Digitalinverter حتی در سکوت شب هم به سختی شنیده می شود. این موضوع یکی از بهترین مزایای کمپرسور خطی به شمار می رود. برخلاف این نوع کمپرسور، کمپرسورهای معمولی یخچال در زمان فعالیت سر و صدای از خود ایجاد می کنند.

 

سخن پایانی

 

همان طور که در مطالب بالا گفته شد کمپرسور اینورتر نوعی تکنولوژی جدید محسوب می شود که امروزه در یخچال هایی که به تازگی تولید و به بازار عرضه می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. این کمپرسور به گونه ای طراحی شده که حتی تفاوت دمای میان شب و روز در تابستان را نیز تشخیص می دهد و شب ها با سرعت کمتری کار می کند و انرژی کمتری مصرف می نماید که سبب صرفه جویی در هزینه می شود. کمپرسور خطی برخلاف کمپرسور معمولی حتی در زمانی که دما به درجه ی ثابتی می رسد، خاموش نمی شود. برخلاف کمپرسور های معمولی یخچال های قدیمی، یستون به کار رفته در کمپرسور خطی جهت فشرده‌ سازی و به حداقل رساندن تلفات انرژی در امتداد یک مسیر خطی حرکت می‌ نماید.

 

یخچال های امروزی که از این نوع کمپرسور بهره مند می باشند از هزینه بیشتری نسبت به یخچال های با کمپرسور معمولی برخوردار می باشد که این موضوع از معایب آن ها به شمار می رود اما توجه داشته باشید که شما با پرداخت هزینه بیشتر جهت خرید یخچال هایی با فناوری کمپرسور اینورتر می توانید از مزایای آن برخوردار شوید که از جمله آن ها می توان به کاهش انرژی مصرفی، تنظیم کننده سرعت موتور (کنترل دور)، ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور اشار نمود، علاوه بر این در کمپرسور خطی که به سیستم کنترل سرعت مجهز شده و روشن و خاموش شدن های پی در پی در آن حذف شده، شاهد دوام و عمر بیشتر دستگاه می باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا