کمپرسور باد

همه چیز راجع به فروش کمپرسور باد کوچک

همه چیز راجع به فروش کمپرسور باد کوچک

همه چیز راجع به فروش کمپرسور باد کوچک

امروزه دیگر کمتر کسی پیدا می شود که کمپرسور باد را نشناسد و یا نام آن به گوشش نرخورده باشد. کمپرسور ها از ابتدای تاریخ با ابتدایی ترین شکل خود دست راست صنعت بشری بودند تا به امروز. کمپرسورها همواره ابزاری را برای انسان فراهم می کردند که به انسان کم می کرد و به کارهای آن سرعت می بخشید. هرروز با پیشرفت تکنولوژی هم نیاز انسان به کمپرسورها بیشتر شده و هم انواع محتلفی از آن برای انسان فراهم شده و این دستگاه ها متنوع تر شده است.

کمپرسور باد وسیله ای بسیار کاربردی شده است که حتی در کارهای خانگی هم به کمک فرد می اید. با کمک ابزارآلات بادی می توان خیلی از کارهای روزمره و کلیدی را انجام داد. شما معمولا در خانه گاهی احتیاج دارید از پمپ بادی برای دمیدن باد و جارو سطوح استفاده کنید و یا با استفاده از نیروی بادی کمپرسور باد و ابزارآلات بادی کارهایی از قبلی دریل و یا پاشش رنگ برای رنگ دیوارها استفاده کرد. کارایی و دامنه کمپرسورهای باد به اندازه وسیع شده است که حتی یک سری از کارهای بدون این ابزارآلات امکان پذیر نیست.

کمپرسورهای باد به دودسته کلی یعنی صنعتی یا بزرگ و خانگی یا کوچک دسته بنده می شود. در رده صنعتی به این دلیل که نیازمند کار مداوم و تولید هوای زیاد است ساختار خاصی باید داشته باشد. اما در مدل های خانگی و کوچک تر اینگونه نیست. فروش کمپرسور باد کوچک همیشه برای فرونده ها نسبت به مدل های بزرگ و صنعتی آسان تر بوده و آن هم به این علت است که در این مدل مصرف و راندمان آن اهمیت دارد ولی در مدل صنعتی باید همه جوانب را در نظر داشت.

 

اهمیت کمپرسور باد

 

کمپرسورها از گذشته تا به اکنون همیشه کمک دست و یاری دهنده انسان ها بوده اند به طوری که با کمک آن ها هم کارهای دشوار راحت تر انجام می شد و هم از سرعت بالاتری برخوردار بود. کمپرسور هوا دارای چند قطعه اساسی شامل موتور محرکه، فشرده ساز هوا و مخزن هستند. در کنار آن از لیمیت سوئیچ (محدود کننده فشار هوای ورودی به مخزن – همانی که کمپرسور را اتوماتیک خاموش روشن می‌کند)، رطوبت گیر و شیر تخلیه هم استفاده می شود که هر یک کاربردی دارند. از لحاظ فیزیکی مخزن می تواند به‌صورت افقی یا ایستاده باشد. در محصولات پرتوان مخزن به‌صورت جدا از واحد تولید فشار هم می تواند باشد (موتور یک‌طرف و مخزن طرف دیگر…) کمپرسور هوا فشرده یا کمپرسور باد از دستگاه های بسیار پرکاربرد و بسیار مفید در صنعت می باشد و نقش مهمی در پیش برد صنعت دارد . برای متراکم کردن هوا که یک گاز تراکم پذیر است از کمپرسورهوا استفاده می کنند . تعریف ساده کمپرسور هوا یا باد را می توان این طوری بیان کرد که دستگاهی است جهت مکش هوا در یک فشار و تحویل آن در فشار بالاتر. در کمپرسور باد یا همان کمپرسور هوا فشرده توجه به یک نکته بسیار ضروری می باشد و آن حجم دستگاه می باشد ، زیرا کمپرسور هایی که گنجایش مخزن متناسب با مصرف ابزار بادی ندارند باعث ایجاد فشار بر قسمت موتور می شود و در نهایت مستهلک شدن موتور و همچنین از دست رفتن انرژی را در پی دارد . و این نکته اهمیت بسیار بالای حجم دستگاه را یاداوری می کند.

کمپرسور باد مورد نیاز بسیاری از صنایع در کاربردهای مختلف و انواع متفاوت می باشد از جمله این موارد می توان موارد زیر را نام برد .

 

کاربرد کمپرسور هوا در صنایع تولیدی از جمله صنایع خودروسازی ، صنایع ماشین ابزار ، صنایع تولید وسایل کار و لوازم خانگی و …
 
کاربرد کمپرسور باد در صنایع فراوری از جمله صنایع شیمیایی ، پتروشیمی ، معدنی ، غذایی ، نساجی ، کاغذ سازی و…
 
کاربرد کمپرسور هوا در حمل و نقل ، صنعت گاز ، صنایع دفایی
 
می توان گفت پرکاربرد ترین کمپرسور باد مدل پیستونی آن می باشد.
 
کمپرسور باد 20 لیتری و 50 لیتری ، کوچکترین مدل می باشد و در صنایع خدماتی مانند رویه کوبی مبل ، طراحی دکوراسیون و … .
 

کمپرسور هوا 250 لیتری ، 300 لیتری ، 500 لیتری ، 700 لیتری و 1000 لیتری جزو موارد پرکاربرد صنعتی است و در کارگاه های صنعتی از این سایز ها استفاده می شود .

به طور کلی هرچه نیاز به هوای فشرده شده بیشتری داشته باشیم در نتیجه نیاز به کمپرسور با حجم بیشتری داریم . به طور مثال کمپرسور هوا رنگ کاری 350 لیتری متناسب برای یک پیستوله می باشد ، حال اگر بخواهیم همزمان از دو یا چند پیستوله با همین شرایط استفاده کنیم در نتیجه نیاز به کمپرسور هوا 700 لیتری داریم.

 

Small compressor

انواع کمپرسور باد

 

انواع کمپرسور باد را با توجه به نحوه انتقال انرژی به سیال می‌توان به دو دسته‌ی اصلی کمپرسورهای دینامیک و کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت تقسیم کرد که خود به دسته‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شوند؛ کمپرسورهای دینامیک به‌صورت دائمی و کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت به شکل متناوب انرژی را منتقل می‌کنند.

قدرت تراکم کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت نسبت به نوع دینامیکی بیشتر بوده و به دو نوع رفت و برگشتی (Reciprocating) و دورانی یا دوار (Rotary) تقسیم می‌شوند:

کمپرسورهای (رفت و برگشتی) پیستونی دارند که در سیلندرها حرکت کرده و با کاهش حجم هوا، فشار آن را افزایش می‌دهد. در اصل، دستگاه حجم بالایی از هوا را از محیط می‌گیرد و در یک فضای بسته فشار آن را بالا می‌برد.

یک پیستون درون استوانه به انجام این کار کمک می‌کند. این نوع کمپرسورهای هوا در مدل‌های روغن‌کاری شده یا بدون روغن (اویل فری) طراحی‌شده در دو مدل کمپرسورهای پیستونی باز و کمپرسورهای هرمتیکی (بدون منفذ) در فشارها و ظرفیت‌های مختلفی ارائه می‌شوند.

نوع دیگر کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت، کمپرسور پیچ دوار یا اسکرو است. این کمپرسورها از دو پیچ مارپیچی نر و مادگی به‌هم‌پیوسته به نام روتور (پیچ) تشکیل‌ شده‌اند که داخل محفظه قرارگرفته و هوا را فشرده می‌کنند. از انواع کمپرسور اسکرو می‌توان به دو مدل روغنی و بدون روغن (oil free) اشاره کرد.

کمپرسورهای دینامیک نیز انواع مختلف داشته که از جمله پرکاربردترین آن‌ها کمپرسورهای سانتریفیوژ یا گریز از مرکز می‌باشند؛ برخلاف دو مورد ذکرشده، کمپرسورهای هوای گریز از مرکز کمپرسورهایی پویا هستند که بر پایه‌ی انتقال انرژی از طریق یک پروانه‌ی چرخان به هوا طراحی‌شده‌اند.

جریان هوای حاصل از این کمپرسورها به‌صورت پیوسته بوده و از آن‌ها در ظرفیت‌های بالا با فشار نسبتا زیاد استفاده می‌گردد.

 

کمپرسور باد کوچک یا خانگی

 

ماشین‌ها و ابزارهای هوای فشرده دارای تنوع کاربردی زیادی هستند. باید توجه داشت که نوع، اندازه، قدرت و سرعت ابزار با ویژگی‌های مورد نیاز در محل کار مصرف کننده متناسب باشد. عمده‌ترین ابزارهای بادی عبارت‌اند از: بکس بادی، پیچ گوشتی بادی، دریل، پرچ کن، فرز انگشتی، مهره پرچ کن، منگنه بادی، کف ساب، مینی کف ساب، اره، پانچ، چکش‌های مختلف، پیستوله های رنگ پاش و باد پاش، سمباده‌های مختلف، چسب زن، گریس پمپ و…

ابزارهای بادی همواره باید عاری از رطوبت، گرد و خاک و دور از گرما و تابش مستقیم آفتاب نگهداری شود. رطوبت باعث آسیب دیدن و زنگ زدگی قطعات داخلی ابزار شده و در نهایت عمر ابزار را کاهش می‌دهد. گردوغبار نیز با ایجاد اختلال و مزاحمت در حرکت قطعات مکانیکی از راندمان دستگاه می‌کاهد. گرما و تابش مستقیم آفتاب روان شدن روغن را سبب می‌شود و در نتیجه خروج روغن از لابه لای قطعات تسهیل می شود.

حرکت قطعات مکانیکی ابزار بدون روان کننده باعث بروز صدمات جدی به ابزار می‌شود. بهترین روش استفاده از دستگاه این است که به روغن تزریق شده از قسمت واحد مراقبت اکتفا نکرده و قبل از شروع کار چند قطره روغن از محل ورود هوای فشرده به داخل دستگاه ریخته می‌شود.

گرچه همه‌ی ابزارهای بادی باید عاری از رطوبت باشند ولی استثنا برای روغن کاری ابزار وجود دارد (تعداد بسیار کمی از ماشین آلات و ابزارهای بادی هستند که بدون روغن (Oil Free) کار می‌کنند) این مورد خاص هنگام تهیه و خرید ابزار مد نظر قرار گیرد.

در مجموع ممانعت از انتقال رطوبت به داخل ابزار بادی و نیز روغن کاری منظم ابزار، عمر مفید و راندمان آن را به‌صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد. ابزار بادی در دوره‌های زمانی مشخص یا پس از کارکردهای طولانی نیاز به سرویس معمولی دارد. خرید و فروش کمپرسور باد کوچک بسته به نیاز هر فرد است و هرچه مخزن و یا کمپرسور قوی تری انتخاب کنید علاوه بر مصرف بیشتر اصطحلاک بیشتری هم دارد به همین خاطر باید ختما در خرید کمپرسور باد کوچک همه جوانب را سنجید و با توجه به نیاز خود آن را خرید.

 

سخن پایانی

 

کمپرسور هوا یا همان کمپرسور باد یک دستگاه مکانیکی است که با صرف انرژی مکانیکی ، سیال را که در اینجا هوا می باشد به سرعت به درون خود می مکد و آن را متراکم می کند که این امر موجب افزایش دمای سیال نیز می گردد . بنابراین در این میان نیاز به یک خنک کننده می باشد تا گاز خروجی و فشرده شده که دمای بالایی دارد را خنک می کند. از این انرژی تولید شده در کارهای روزمره و بسیاری از مصارف صنعتی استفاده می شود. کمپرسورها دسته بندی و مدل های مختلفی دارند که بسته به نیاز و کاربردی که دارد از هر کدام استفاده می شود.

یکی دیگر از عوامل مهم مصرف دستگاه است که نباید زیاد باشد. از دیگر عوامل مهم مخزن و راندمان دستگاه است که باید به گونه ای باشد که مقرون به صرفه باشد. از طرفی نباید عمر مفید و استحلاک کمپرسور را نادیده گرفت به همین خاطر باید با دانش و اطلاعات کافی برای خرید و یا فروش کمپرسور باد کوچک اقدام کرد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا