دسته‌بندی نشده

سبک زندگی سالم

چگونه با آشنایی با سبک زندگی سالم میتوانیم  یک زندگی شاد و سالم و سرشار از موفقیت داشته باشیم؟

سبک زندگی سالم

 

چگونه با آشنایی با سبک زندگی سالم میتوانیم  یک زندگی شاد و سالم و سرشار از موفقیت داشته باشیم؟
در این مقاله از موفقیت و انگیزشی سایت جادوی باور قصد داریم یک تعریف برای سبک زندگی سالم ارائه دهیم و مشخص کنیم که دقیقا به چه نوع سبک زندگی میشود گفت زندگی سالم! سپس در کنار شما خواهیم بود تا ابعاد مختلف زندگی سالم را بشناسیم و با برنامه ریزی دقیق به آن برسیم.

سبک زندگی سالم چیست

life styleسبک زندگی سالم ابعاد مختلفی دارد و بعد های روانی ,اجتماعی,معنوی و… را شامل میشود. سازمان بهداشت جهانی سلامت را برخورداری از آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی، و نه فقط نداشتن بیماری و نقص عضو،  را یک سبک زندگی سالم میداند …

همچنین سالم بودن چیزی فراتر از خوردن گاه و بی گاه سالاد یا رفتن به پیاده روی کوتاه مدت هر چند هفته یک بار است و شما نیازمند رعایت موارد مختلفی هستید تا بتوانید سبک زندگی سالم و خوبی داشته باشید.
برای داشتن یک سبک زندگی سالم و خوب در وهله نخست شما باید یک برنامه مناسب با سبک زندگی خودتان تنظیم کنید
همانطور که گفتیم زندگی سالم فراتر از ورزش کردن های بی برنامه و گاه و بیگاه و…است وابعاد گسترده تری از زندگی افراد را شامل میشود.
زندگی سالم به صورتی نیست که بگوییم این زندگی سالم است و ان یکی ناسالم! بلکه سبک زندگی افراد را میتوان یک طیف در نظر گرفت که یک سمت آن زندگی کاملا سالم است و سمت دیگر ان زندگی ناسالم!هر شخصی با توجه به سبک زندگیش در قسمتی از این طیف جای میگیرد,ممکن است شخصی زندگی کاملا سالم و ایده عالی داشته باشد ولی شخصی دیگرسبک زندگی کاملا ناسالم.همچنین شخص دیگری ممکن است درست وسط این طیف قرار گیردو…

برای داشتن یک زندگی سالم و با نشاط لازم است که مواردی را در ابعاد سلامت روانی و جسمانی رعایت کنیم.یعنی به عبارتی نمیشود فقط به جنبه جسمانی انرژِی و وقت گذاشت و ورزش کرد و غذاهای سالم خورد و گفت که من یک زندگی سالم دارم,نه!در کنار رعایت سلامت جسمانی باید توجه ویژه ای هم به سلامت روانی کرد تا به داشتن یک سبک زندگی سالم نزدیک تر شد…

 

سلامت جسمانی

Healthy lifestyle with exercise and cycling

در ادامه بحث میخواهیم سلامت جسمانی را تعریف کنیم وراهکار های رسیدن به سلامت جسمانی ایده ال را برایتان بیان کنیم…
سلامت جسمانی یعنی همان وضعیت خوب و ایده ال بدنی که از فعالیت های ورزشی وتغذیه مناسب و خواب کافی و… ناشی میشود.

در اینجا ۵ راهکار برای افزایش سلامت جسمانی معرفی میکنیم که میتوانید در برنامه خودتان بگنجانید و در نهایت با رعایتشان به داشتن یک سبک زندگی سالم نزدیک تر شوید…

۱.تغذیه مناسب داشته باشید:

Nutrition

داشتن تغذیه سالم بدین معنی نیست که فقط از سبزیجات یا روغن های گیاهی استفاده کنید ودور گوشت ها را خط بکشید!
داشتن تغذیه مناسب یعنی استفاده به حد و اندازه از هرنوع مواد غذایی که خداوند در اختیار بشر قرار داده است.یعنی شما نمیتوانید فقط و فقط گیاهخوار باشید یا صرفا فقط گوشت خوار!هر دو این ها برای سلامتی مضر است.

شما میتوانید یک برنامه مناسب غذایی هفتگی طراحی کنید که هم مصرف گوشت مناسبی داشته باشید و هم مصرف مواد غذایی گیاهی…
ولی نظر اغلب کارشناسان بر این است که مصرف گیاه و سبزیجات حتما و حتما بایدبیشتر از میزان مصرف گوشت باشد.
بهتر است برنامه غذایی خود را با در نظر گرفتن هرم غذایی طراحی کنید.

این هرم غذایی برای همه ما آشنا است و نیازی برای توضیحات زیاد در باره ان نیست ولی در این باید گفت که باید برنامه غذایی هر شخصی به گونه ای باشد که مصرف غلات و حبوبات بیشترین بخش ان را در بربگیرد.یعنی چیزی در حدود۳۵ درصد!

دومین نوع از مواد غذایی که باید بعد از حبوبات و غلات بیشترین سهم را داشته باشد میوه و سبزیجات است.
همینطور در موارد بعدی انواع گوشت و لبنیات و پایین تر از انها انواع روغن وتنقلات است.مصرف دو مورد اخری باید خیلی کم باشد. اگر هم میتوانید به کلی انهارا از برنامه غذایی تان حذف کنید.
ناگفته نماند که اگر به گوشت علاقه زیادی دارید ومصرفتان از حد معمولی زیاد تر است بهتر است از گوشت های کم چرب همانند سینه مرغ ابپزو..استفاده کنید.

۲.خواب و استراحت کافی:

Adequate sleep and rest

 

شاید شما هم جزو افرادی باشید که از طرف خانواده و دوستانتان به کم‌خوابی یا پرخوابی متهم می‌شوید. شاید هم واقعا با مشکل بی‌خوابی روبرو هستید. اما خواب کافی چند ساعت است؟ همیشه به ما گفته‌اند که شب‌ها باید ۸ ساعت بخوابید، اما این میزان خواب یک میانگین است و ممکن است بهترین میزان خواب برای همه نباشد.

برخی از افراد به خواب بیشتری احتیاج دارند و برخی دیگر با کمتر خوابیدن سازگارند. نیاز ما به خواب ممکن است در طول عمر و در سنین مختلف تغییر کند. بنابراین جمله تکراری «هر شب ۸ ساعت بخوابید» چیزی بیش از یک کلیشه نیست. برای تنظیم خواب باید نیاز شخص خود را در نظر بگیرید و یک الگوی صحیح برای خود پیدا کنید.

وقتی میگوییم الگوی صحیح یعنی اینکه کارهای روزمره تان را جوری تنظیم کنید که هر شب برای مثال ۶ ساعت بخوابید..حالا یک ربع بیشتر یا کمتر!ولی این الگو نباید به صورتی باشد که یک شب ۸ ساعت بخوابید و شب دیگر ۳ ساعت!این برای سیستم بدن بسیار خطرناک است…

همانطور که گفتیم میانگین نیاز به خواب در طول سال‌های زندگی هر فرد تغییر می‌کند، خصوصا در دوران کودکی و نوجوانی!! میانگین نیاز به خواب در گروه‌های سنی مختلف به ترتیب زیر است:

⦁ نوزادی (۳ الی ۱۱ ماه) ۱۴ الی ۱۵ ساعت
⦁ کودک نوپا (۱۲ الی ۳۵ ماه) ۱۲ الی ۱۴ ساعت
⦁ سن پیش از مدرسه (۳ الی ۶ سال) ۱۱ الی ۱۳ ساعت
⦁ سن مدرسه (۶ الی ۱۰ سال) ۱۰ تا ۱۱ ساعت
⦁ نوجوانی (۱۱ الی ۱۸ سال) ۹.۵ ساعت
⦁ بزرگسالی میانگین ۸ ساعت
⦁ سالمندی احتمالا به خواب کمتری احتیاج دارند…

۳.ورزش و فعالیت بدنی:

 girl physical activity

 

این را همه میدانند که فرق زیادی است بین فردی که حداقل روزانه ۳۰ دقیقه ورزش میکند با فردی که اصلا علاقه ای به فعالیت های ورزشی ندارد…
البته وقتی سخن از ورزش کردن به وسط می اید ممکن است برخی به ذهنشان دمبل های سنگین و دویدن ها و طناب زدن های طاقت فرسا خطور کند,در حالی که گاهی برای بیشتر افراد تند قدم زدن وانجام حرکات کششی بهترین و مناسب ترین ورزش به حساب می اید

در ادامه بحثمان میخواهیم چند نوع ورزش ساده را نام ببریم که میتوانید به صورت روزانه انهارا انجام داده واز افزایش شادابی و نشاط و سلامتی جسمتان لذت ببرید.
⦁ وقتی که صبح ها از خواب برمیخیزید روزتان را با چند حرکت کششی اغاز کنید.
⦁ در طول شبانه روزتان ۳۰ دقیقه ای را برای اهسته دویدن کنار بگذارید.دویدن اهسته هم باعث کاهش وزن و هم باعث نشاط وتندرستی میشود…
⦁ میتوانید بجای استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا خودروی شخصی برای جابجایی بین مقاصد روزمره از دوچرخه استفاده کنید یا مقاصد خیلی نزدیک یا معمولی را پیاده وی کنید.
⦁ اگر محل کارتان یا منزل مسکونیتان چند طبقه ای با همکف فاصله دارد هرگز از اسانسور استفاده نکنید واز پله ها رفت و امد کنید.
⦁ میتوانید برای سلامتی ستون فقرات و…در بین هر ۱ ساعت کار کردن یا مطالعه یا نشستن ۵ دقیقه حرکات کششی انجام دهید.
از اینها که بگذریم میرسیم به بیان چندین فواید از ورزش منظم و روزانه:
⦁ ورزش وزن بدن را کنترل میکند
⦁ ورزش با بیماریها میجنگد
⦁ ورزش باعث خوش خلقی میشود
⦁ ورزش روزانه انرژی شمارا چندین برابر میکند
⦁ ورزش روزانه خواب راحتی را به دنبال دارد
⦁ ورزش روابط جنسی شمارا بهبود میبخشد
⦁ ورزش مفرح است

ورزش و فعالیت جسمانی بهترین روش برای به دست آوردن سلامتی و خوش گذراندن است. به طور کلی و میانگین ۳۰ دقیقه ورزش کردن در روز را هدف همیشگی و منظم خود قرار دهید.
البته اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید و یا به تناسب اندام بیشتر و بدنسازی می اندیشید، بدیهی است که باید زمان بیشتری را به فعالیت جسمانی خود اختصاص دهید.
اگر مدت زمان زیادی است که ورزش نکرده اید، قبل از اقدام به هرگونه فعالیت ورزشی حتماً با دکتر خود در مورد بیماریهای مزمن احتمالی مانند بیماریهای قلبی و عروقی ، دیابت و یا ارتروزو… مشورت کنید .

۴.از اعتیاد به هرچیزی پرهیز کنید:

Addiction

وقته کلمه اعتیاد را میشنوید یاد چه چیزی می افتید؟
حتما جواب ۸۰ درصد از شما سیگار و الکل و انواع مواد مخدر است!
طبق امار و ارقام جهانی صورت گرفته از سازمان های مختلف از هر ۳ نفر یک نفربه چیزی اعتیاد دارد.یکی به بازی های کامپیوتری,یکی به سیگار,یکی به موسیقی,یکی به کتاب و…
و برخلاف تصور عموم مردم صرفا اعتیاد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی نیست که زیان اور است!بلکه هرچیزی که در استفاده از ان زیاده روی کنیم بنوعی باعث زیان به جسم و روحمان میشود…
در این جهان هرچیزی برای مصرف و استفاده انسان خلق شده است ولی بشرطی که در مصرف ان افراط نشود.اگر هر یک از ما دراستفاده از بازی های کامپیوتری,سیگار,مشروبات الکلی و..زیاده روی نکنیم قطعا مشکل خاصی گریبان گیر ما نخواهد بودو البته این مسعله هم بدیهی است که کسی که روزی ۲ پاکت سیگار میکشد و ازاین رفتارش راضی هم هست به مشکلات بزرگی برخواهد خورد و همانطور که گفتیم فرق بسیاریست بین فردی که هفته ای ۲ سه عدد سیگار میکشد با فردی که به روزی ۲ پاکت هم قانع نیست(البته توصیه ما این است که سیگار و یا الکل و…به کلی مصرف نشود ولی کسی که مبتلایش شده است بهتر است تا مصرف اینگونه چیزهارا به کمترین مقدار برساند.)

۵.داشتن رابطه جنسی کنترل شده با همسر:

lifeرابطه‌ جنسی منظم اما کنترل شده فواید بسیار عالی برای سلامتی دارد. استرس را آزاد کرده، سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کرده، ۸۵ کالری یا بیشتر می‌سوزاند (هر ۳۰ دقیقه)، سلامت قلبی-عروقی‌تان را تقویت می‌کند، درد را کاهش می‌دهد،شادابی و نشاط را افزایش میدهد, احتمال بروز سرطان پروستات را کاهش می‌دهد و خوابتان را بهتر می‌کند.
اما دقت کنید که رابطه جنسی هم اعتیاد اور است و مانند بقیه چیزهایی که قبلا به انها اشاره کردیم باید مدیریت شده و بدون افراط باشد.

 

سلامت روانی:

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم داشتن یک زندگی سالم فقط محدود به ابعاد فیزیکی و جسمانی بدن نمیشود,بلکه داشتن روح و روان سالم و با نشاط هم بخشی جدای ناپذیر از زندگی سالم است.

سلامت روانی و روحی چیست:
سلامت روانی و روحی به معنای آرامش فیزیکی و کمبود سر و صدا نیست بلکه معنای کلی تری دارد .
سلامت روان روی طرز فکر، احساس و رفتار روزانه شما تاثیر دارد و همچنین روی توانایی شما در مواجهه با استرس ، غلبه بر چالش های زندگی ، ساخت روابط و ریکاوری بعد از سختی ها تاثیرقابل توجهی دارد.بهتر است قبل از اینکه بخواهیم سلامت روان خود را افزایش دهیم یا ان را بهبود بخشیم با ویژگی های یک شخصی که از سلامتی روان قابل رضایتی برخوردارند اشنا شویم.

⦁ حس رضایت و خرسندی
⦁ توانایی خندیدن و هیجان و سرگرمی داشتن در زندگی
⦁ توانایی مقابله با استرس
⦁ هدف داشتن در فعالیت ها ، روابط و زندگی
⦁ انعطاف در یادگیری مهارت های جدید و توانایی تغییر
⦁ تعادل بین کار و بازی ، استراحت و فعالیت
⦁ توانایی ساخت و بهبود روابط
⦁ اعتماد به نفس و عزت نفس
⦁ و…

خب,حالا که یک شخص سالم از لحاظ روانی را شناختیم بهتر است در ادامه مقاله چندین راهکارعالی برای افزایش سلامتی روانی را بررسی کنیم…

۱.تنهایی را کنار بگذارید:

men Lonelinessبسیار مشاهده شده است که افراد تنها یا افرادی که فکر میکنند تنها هستند خیلی بیشتر از بقیه افراد ضربات روحی و روانی میخورند و همچنین در مقابله با مشکلات مختلف اجتماعی یا اقتصادی تاب کمتری دارند.اینگونه افراد اصطلاحا افسرده هستند واگر به تنهایی خود و گوشه گیری های پی در پی پایان ندهند مشکلات اقتصادی,اجتماعی,عاطفی و…بر انها فشار بیشتر و بیشتری وارد خواهد کرد و نتیجه ای جز تخریب روح و روان انها نخواهد داشت.
شما مجبور نیستید ادم تنهایی باشید.مطمعن باشید اگر تلاش و جست و جو کنید انسان هایی را در اطراف خودتان پیدا خواهید کرد که شمارا دوست دارند و با شما گرم میگیرند.
باورکنید حتی اگر یک رفیق یا یک دوست واز همه بهتریک شریک برای زندگیتان داشته باشید تمامی مشکلاتتان به خودی خود حل خواهد شد و دست کم اگر هم حل نشوند سنگینی بسیار کمتری را احساس خواهید کرد.

 

۲.ارتباط چهره به چهره خود را بیشتر کنید:

face-to-face

 

بنا بر تحقیقات روان شناسی ارتباط چهره به چهره علاوه بر افزایش اعتماد بنفس شما و بهبود روابط اجتماعی باعث کاهش شدید استرس واضطراب هم میشود…
۳.برای خودتان عادت های جذاب ایجاد کنید:
آیا گوش کردن به یک موسیقی با صدای بالا به شما احساس خوبی می دهد ؟ آیا بو کردن قهوه برای شما خوشایند است ؟ یا شاید فشار دادن توپ های نرم بتواند حس شما را زیباتر کند. هرکس واکنش های مختلفی به مسائل دارد و از چیزهای متنوعی می تواند لذت ببرد و پس سعی کنید که لذت خود را در این موارد پیدا کنید و آرامش خود را بالا ببرید .

۴.زمانی را برای ارتباط با خداوند کنار بگذارید:

Prayعلاوه بر آموزه های دین  تقریبا نظر همه روانشناسان بر این است که ارتباط با خداوند یا آفریننده باعث افزایش اعتماد بنفس و ارامش در امور زندگی وکاهش افسردگی و..میشود
زمانی از روز یا هفته را برای دعا یا سپاسگذاری از خداوند و یا درد و دل با پروردگار کنار بگذارید.مطمعن باشید اثر فوق العاده اش را در زندگیتان خواهید دید.

 

۵.یک تمرین آرام کننده برای خودتان در نظر بگیرید:

Meditation

این تمرین میتواند یوگا و مدیتیشن یا…باشد و یا میتواند نماز خواندن یا گوش دادن به موسیقی بیکلام باشد.هرکسی با چیزی ارام میشود…خلاصه با هرچیزی که راحت هستید و ارامتان میکند برای افزایش تمرکز و توجه و ارامش استفاده کنید..
اینکار را باید بصورت منظم هرروز یا هفته ای دو سه بار انجام دهید تا درکوتاه مدت اثرات خوب ان را مشاهده کنید.

۶.ویتامینb12بخورید:

قطعا می دانید که ویتامین ها تا چه حد برای بدن مفید هستند، اما آیا درباره فواید ویتامین B12 نیز اطلاعی داشتید؟ تحقیقات نشان داده که کمبود B12 می تواند منجر به بروز افسردگی، خستگی، بدگمانی و ده ها مشکل مضر دیگر شود. B12 را می توانید از طریق قرص و یا غذاهایی همچون تخم مرغ، گوشت مرغ و لبنیاتی همچون شیر به بدن خود انتقال دهید.

۷.در زندگی خود هدف داشته باشید:

Purpose of life

در دفترچه خود یادداشت کنید: «من برای دو هفته آینده، هر روز یک نخ سیگار کمتر خواهم کشید» و یا «من برای یک ماه آینده هر روز یک ساعت بیشتر درس خواهم خواند». احساس موفقیت یکی از عواملی است که ذهن شما را شاداب می کند. با همین هدف های ساده به راحتی می توانید احساس موفقیت کنید و اعتماد به نفس بیشتری را در خود به وجو آورید. در ضمن فراموش نکنید که پس از دستیابی به هر یک از اهداف تعریف شده، برای خود جایزه ای را اختصاص دهید.

هدف داشتن در زندگی باعث میشود استرس نداشته باشیدوهمچنین احساس پوچی نکنید…
بهتر است اهداف خود را به سه بخش تقسیم کنید:
اهداف بلند مدت/میان مدت/کوتاه مدت

۸.گشاده دست باشید:

قطعا این حس را تا به حال تجربه کرده اید که برای دیگری هدیه ای خریده باشید و از خوشحالی وی بابت هدیه، شما هم خوشحال شوید. جالب است بدانید تحقیقاتی که در این رابطه صورت گرفته نشان می دهد که افراد از خوشحال کردن یکدیگر انرژی می گیرند و در نهایت روز خود را بهتر به پایان می رسانند. برای اینکار هم لازم نیست میلیونر باشید، چند هزار تومان هزینه هم کافی است تا کسی که دوستش دارید را خوشحال کنید. و یا اصلا نیازی به خرج کردن نیست میتوانید با یک تماس تلفنی به رفیق قدیمی یا کارهایی همچنینی باعث خوشحالی اطرافیانتان شوید.

۹.استفاده از گیاهی بنام اسطوقودوس:

تحقیقات علمی نشان داده است که گیاه استوقدوس می تواند کیفیت خواب را بالا ببرد و با بی خوابی مبارزه کند. برای همین توصیه می شود مقداری روغن استقودوس را بر روی بالش خود بمالید و یا اگر خیلی وسواسی هستید، قبل از خواب دمنوش این گیاه رو بنوشید.
علاوه بر موارد ذکر شده اسطوقودوس ارامش بخش ترین گیاه شناخته شده است.

مقاله به پایان رسید ولی برای اینکه حق کامل شما مخاطبان عزیز را اداکنیم و تا حدود بیشتری نیاز ها و ابهامات شمارا راجع به زندگی سالم برطرف کنیم,به ۸ نکته طلایی و کلی زیر هم برای داشتن یک زندگی سالم و مفرح توجه کنید:

۱.یادگیری زبان دوم:

یادگیری علاوه بر افزایش معلومات شما و آشنایی با فرهنگ های و زندگی دیگر مردمان کمک میکند باعث فعالیت بیشتر ذهن و تاخیر در بروز الزایمر در دوران کهولت سن میشود.

۲.خواب بیشتر: برخورداری از خواب کافی باعث می‌شود فرد در طول روز احساس سرحال بودن داشته باشد. در عین حال افرادی که خواب کافی ندارند در معرض ابتلا به مشکلات جسمی هستند. برای برخورداری از سلامت کامل و حداکثر کارایی، لازم است به ساعت خواب توجه کافی داشته باشیم.

۳.مثبت اندیش بودن :همه ما در زندگی حوادث ناگواری را تجربه کرده ایم و چیزی که در این وسط مهم است نحوه برخورد ما با اینگونه مسائل است. داشتن افکار مثبت به حفظ سبک و رفتارهای مثبت در زندگی کمک می‌کند. به طور مثال خواندن جملات تشویق کننده، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه یا گردش در طبیعت از جمله این رفتارهای مثبت هستند.

۴.داشتن برنامه ریزی:

برای تمامی ساعات و روزهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید. با استفاده بهینه از فرصت‌ها برخورداری از سبک زندگی سالم در طولانی مدت دور از دسترس نخواهد بود.همچنین در ابتدای مقاله هم گفتیم که با برنامه ریزی میتوانید فعالیت های بیشتری از جمله ورزش روزمره و…انجام دهید,بدون انکه با برنامه های مهم دیگرتان تداخل داشته باشد.

۵.کنترل وضعیت کنونی جسم وروح: یکی از بهترین کار ها برا داشتن یک سبک زندگی سالم، کنترل صحیح وضعیت فعلی جسمانی وروحی_روانی و جلوگیری از آسیب‌ها و بیماری‌های قابل پیشگیری است.‌

۶.نوشیدآب زیاد:

حفظ آب بدن میزان انرژی و خلق و خو را بهبود می‌دهد. هرچند، خودداری از دریافت آب کافی نتیجه عکس دارد و حتی موجب بروز التهاب‌ در بدن می‌شود پس در نتیجه هرچقد که میتوانید از این اکسیر حیات بنوشید.

۷.مسافرت رفتن:مسافرت رفتن نیز یی دیگر از بهترین گزینه ها برای داشتن زندگی سالم است که افزایش خلاقیت و استرس زدایی و..از دیگر فوائد ان است.پیشنهاد میشود حداقل سالی دوبار بدون خانواده وصرفا با جمع رفقای قدیمی به مسافرت بروید که تاثیرات دوبرابری ان را ببینید.

۸.مطالعه کردن: استرس هیچ تاثیر مثبتی بر سلامتی ندارد و راهکارهای متعددی برای کاهش استرس وجود دارند. یکی از این راهکارها خواندن داستان‌های دنباله‌دار است چرا که میزان استرس را حدود ۶۸ درصد کاهش می‌دهد.علاوه بر این افزایش معلومات وتاخیر درظهور الزایمر ازدیگر فواید شگفت انگیز مطالعه است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا