تجهیزات کمپرسور

روغن کمپرسور کولر گازی

چه زمانی باید روغن کمپرسور کولر گازی را عوض کرد؟

روغن کمپرسور کولر گازی

کولرهای گازی از قطعات مختلفی ساخته شده که هریک کارایی خاص خود را دارا می باشد. یمی از مهم ترین قطعاتی که در ساخت این دستگاه مورد استفاده قرار گرفته کمپرسور می باشد که به نوعی قلب کولر به شمار می رود و عملکرد و طول عمر کولر به آن بستگی دارد. با انجام روغن کاری کمپرسور باد و تعویض روغن آن می توان طول عمر کمپرسور را بیشتر کرد و در نهایت کولر از عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر برخوردار می شود. در کمپرسور کولر از دو نوع روغن مصنوعی و معدنی استفاده می شود. از جمله زمان هایی که باید روغن کمپرسور را تعویض نمایید می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 
 

برای اینکه بتوانید به درستی روغن کمپرسور را تعویض کنید بهتر است به عوامی چون عدم حساسیت در انجام روغن کاری کولر گازی، مقدمات در سرویس کولر گازی توسط خود اشخاص و انجام روغن کاری کولر گازی توسط سرویسکار ماهر توجه کنید. در این مقاله سعی بر این کرده ایم تا شما را با روغن کمپرسور کولرگازی و نکات مهم آن آشا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

دلایل اهمیت روغن کولر گازی

 

کولر های گازی از قطعات مختلفی ساخته شده اند که هریک از آن ها دارای ویژگی ها و کارایی خاص خود می باشند. یکی از مهم ترین قطعات داخل کولر کمپرسور می باشد که به نوعی می توان گفت این قطعه قلب کولر به شمار می رود. نیاز به ذکر می باشد که نحوه تعویض روغن کمپرسور، شارژ روغن کمپرسور و نوع روغن کمپرسور کولر گازی از موارد مهمی به شمار می روند که علاوه بر افزایش طول عمر کمپرسور سبب افزایش طول عمر کولر نیز می شود.

هنگامی که شما از کولر های گازی برای سرمایش خانگی یا اداری استفاده می کنید، نیاز می باشد که به صورت مستمر و بیش از راه اندازی سالیانه، کولر گازی خود را چک  و آن را سرویس کنید. چک کردن روغن کمپرسور از مهم ترین موراد در زمان سرویس کردن کولر به شمار می رود چرا که روغن کمپرسور سبب می شد تا قطعات مکانیکی و استاتیک دستگاه دچار سایش و اصطکاک شوند و همچنین از وارد شدن آسیب هایی نظیر خوردگی و.. به این قطعات جلوگیری می کند.

 

روغن آلوده چه تاثیری بر عملکرد کمپرسور کولر می گذارد؟

 

برای اینکه بهتر با اهمیت روغن در کمپرسور کولر های گازی آشنا شویم، می توانیم این موضوع را که کاهش یافتن سطح روغن در کمپرسور یا پایین آمدن کیفیت روغن چه تاثیری بر عملکرد کمپرسور می گذارد مشاهده کنیم. آلودگی روغن کمپرسور ها ممکن است به دلایل متفاوتی پیش بیاید. به عنوان مثال آلودگی با رطوبت موجود در محیط کولر گازی یا ورود ذرات فلزی به روغن کمپرسور می تواند سبب آلوده شدن روغن کمپرسور شود.

آلوده شدن روغن کمپرسور به معنای پایین آمدن کارایی آن می باشد که رو عملکرد دستگاه نیز اثر می گذارد. آلودگی روغن کمپرسورها ممکن است به دلایل متفاوتی پیش بیاید. از جمله آسیب هایی که روغن آلوده به دستگاه  وارد می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

اسیدی شدن محیط کمپرسور

 

نفوذ رطوبت به درون کمپرسور کولر می تواند سبب اسیدی شدن روغن کمپرسور و همچنین سیال مبرد درون کمپرسور شود که اسیدی شدن سیال های جاری در کمپرسور یکی از دلایل اصلی افزایش خوردگی درون کمپرسور به شمار می رود.

 

افزایش سایش درون کمپرسور کولر

 

ورود ذرات میکروسکوپی فلزی و همچنین آلودگی روغن کمپرسور می تواند سبب افزایش میزان اصطکاک و سایش درون قطعات کمپرسور شود.

 

ایجاد کف در درون روغن کمپرسور

 

زمانی که روغن کمپرسور، کیفیت اولیه خود را از دست بدهد، با ورود رطوبت یا افزایش دمای حرارتی تولید کف می کند. کف تولید شده در درون روغن می تواند موجب مسدود شدن خطوط لوله شده و با بالا رفتن میزان حرارت درون کمپرسور باعث سوختن کمپرسور شود.

 

ایجاد سر و صدای درون کمپرسور

 

زمانی که روغن کمپرسور آلوده شده باشد، به خاطر عملکرد نامناسب  آن باعث افزایش میزان سایش قطعات کمپرسور می شود که این افزایش میزان سایش ، سبب ایجاد سر و صدا در داخل کمپرسور و کولر گازی می شود.

 

تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

 

نیاز می باشد که کیفیت روغن کمپرسور و چیلر ها به صورت مرتب بررسی شود. همچنین سطح روغن کمپرسور را نیز باید به صورت مرتب چک نمود. در زمانی که کولر  های گازی با کاهش سطح روغن ایجاد سرو صدا می کنند نیاز می باشد که خیلی سریع اقدامات مورد نیاز برای تعمیر کمپرسور و تعویض کامل روغن کمپرسور در کولر های گازی انجام شود. تعویض روغن در کولر های گازی امری تخصصی است و نیاز به دانش بالایی دارد. به همین علت بهتر است برای تعویض روغن کمپرسور از شخصی کمک بگیرید که در این زمینه تخصص داشته باشد.

امروزه در کولر های گازی از انواع متفاوت کمپرسور استفاده می شود. این امر باعث شده تا روغن های کمپرسور کولر های گازی نیز در انواع متفاوت و با کیفیت های متفاوتی تولید و به بازار عرضه شوند. به همین خاطر زمانی که تصمیم به تعویض روغن کمپرسور می گیرید، باید درمورد این موضوع که در جستجوی چه نوع روغنی باشید و روغن مورد انتخاب شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد تحقیق کنید.

روغن کمپرسور کولر های گازی ممکن است از نوع روغن های معدنی مانند روغن های پایه پارافینی، نفتیک و آروماتیکی باشد و یا از نوع مصنوعی مانند روغن های پایه گلیکول، آلکیل بنزین و .. باشد. اینکه تصمیم بگیرید از چه نوع روغن و با چه کیفیتی استفاده کنید، بستگی به مدل کمپرسور و کولر گازیتان دارد. به همین علت بهتر است از دفترچۀ راهنمای کولر کمک بگیرید و با یک تعمیرکار مجرب مشورت های لازم را انجام دهید.

 

چه زمانی باید روغن کمپرسور تعویض شود؟

 
رسیدن هوا و رطوبت به روغن: روغن کمپرسور تا زمانی که هوا و رطوبت وارد آن نشده احتیاج به تعویض ندارد و هنگامی که سیکل به هر دلیلی باز شود و هوا وارد کمپرسور شود، این ترکیب روغن با اکسیژن سبب فاسد شدن روغن می شود. بهترین کار برای جلوگیری ازاین اتفاق این است که روغن کمپرسور را عوض کنید.
 
کم شدن روغن: اگر نشتی در مدار گاز یخچال یا کولر گازی پیش آید و روغن به بیرون نشت پیدا کرد حتما به جای اضافه کردن روغن آن را تعویض کنید.
 
کیپ شدن مدار گاز: در بعضی از موارد که خوردگی لوله ها سبب مسدود شدن و کیپی مدار پیش می شود، حتما برای افزایش عمرکمپرسور، روغن را تعویض کنید.
 
تغییر رنگ روغن: اگر متوجه شدید روغن کمپرسور سیاه شده و یا تغییر رنگ به طوسی و یا سبز پیدا کرده حتما باید روغن آن تعویض شود.
 

نکات مهم در روغن کاری کولر گازی

 

در زمان سرویس کولر گازی، نیاز می باشد انجام روغن کاری کولر گازی نیز صورت گیرد. این عمل باید برای تمامی اجزای مورد نیاز به ویژه کمپرسور انجام گیرد. برای انجام این امر باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

 

انجام روغن کاری کولر گازی در زمان مناسب
 
عدم حساسیت در انجام روغن کاری کولر گازی
 
مقدمات در سرویس کولر گازی توسط خود اشخاص
 
انجام روغن کاری کولر گازی توسط سرویسکار ماهر
 
نوع روغن مورد استفاده در انجام روغن کاری کولر گازی
 

 

سخن پایانی

 

همان طور که گفته شد کمپرسور مهم ترین قطعه به کار رفته در کولر به شمار می رود، به گونه ای که عملکرد کولر به کمپرسور بستگی دارد و در صورت خرابی این قطعه کولر نیز خراب می شود و دیگه قادر خنک سازی محیط نخواهد بود. روغن کاری کمپرسور از عوامل اصلی است که با انجام آن می توان از خراب شدن این قطعه جلوگیری کرد و طول عمر آن را بیشتر نمود که در این صورت کولر نیز از عملکرد بهتری برخوردار خواهد بود.

شما باید هر چند وقت یک بار روغن کمپرسور را تعویض کنید، برای انجام این امر در ابتدا باید انواع روغن های کاربردی در کمپرسور کولر را شناسایی و ویژگی های آن را بشناسید تا بتوانید روغنی با کیفیت مطلوب خریداری نمایید. سپس بهتر است کار تعویض روغن را به شخصی که در این زمینه دارای تخصص می باشد بسپارید تا کار به بهترین نحو انجام شود. شما می توانید نظرات خود را با ما و سایر افراد در قسمت نظرات به اشتراک بگذارد.

 
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا