کمپرسور هوا

کولر گازی خورشیدی

یکی از بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع کولر گازی خورشیدی است که برای راه‌اندازی آن شما به ترکیبی از نور خورشید و برق نیاز دارید.

در مقاله  به بررسی کولر گازی خورشیدی خواهیم پرداخت . 
امروزه حفاظت از محیط زیست حرف اول را در بسیاری از جوامع می‌زند از این رو سعی شده است پیشرفت تکنولوژی و فناوری را نیز در همین راستا به جلو سوق دهند.
در نتیجه شما با سیستم‌هایی مانند کولر گازی خورشیدی آشنا می‌شوید که مهم‌ترین مشخصه آن حفظ محیط زیست است.
در این مقاله قصد داریم درباره استفاده از پنل خورشیدی برای کولر گازی، کولر گازی خورشیدی، نحوه عملکرد و مزایا و معایب آن صحبت کنیم پس با ما همراه باشید

کولر گازی خورشیدی چیست؟

یکی از بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع  است که برای راه‌اندازی آن شما به ترکیبی از نور خورشید و برق نیاز دارید.
در واقع سیستم  به این صورت است که از دو منبع مختلف انرژی برای کار کردن تغذیه می‌کند
و همین سبب شده تا برای افراد بسیاری جلب توجه کند زیرا هر چه نباشد از سیستم‌های تهویه که تنها از یک منبع تغذیه می‌شوند قابل اطمینان‌تر است.

یکی از بارزترین مشخصه‌های مثبت این کولر که سبب شده آن را در ردیف سیتم‌های محبوب و پر طرفدار قرار دهد، به صرفه بودن آن است
زیرا با استفاده از کولر گازی خورشیدی می‌توان بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در مصرف برق و دیگر هزینه‌های پرداختی صرفه جویی کرد.

این مدل کولر گازی با دیگر کولرها تفاوت ظاهری و یا کارایی چندانی ندارد و فقط یک پنل خورشیدی اضافه بر سازمان دارد که
به کمک آن انرژی طبیعی خورشید را جذب می‌کند و تبدیل به قدرت و توان برای کولر گازی می‌کند و در یک مخطن ذخیره انرژی نیز آن‌ها را انباشته می‌کند.

.

نحوه کار 

چگونه کار می‌کند؟ بگذارید خیلی سریع به سراغ رایج‌ترین سوال و پاسخ آن درباره نحوه عملکرد برویم. مبنای عملکرد کولر گازی به صورت تغییرات ترمودینامیکی است که در یک سیکل تراکمی رخ می‌دهد.

در قسمت‌هایی از این سیکل تراکمی با افزایش مقطعی درجه حرارت و فشار مبرد عملکرد بخش‌هایی مانند کمپرسور و اواپراتور توسط تجهیزات خاص بهینه می‌شود. از طرفی سیستم کولر خورشیدی بر مبنای اشعه فرابنفش خورشید(UV) است که چه در روزهای آفتابی و چه ابری عملکرد یکسان دارد.

به بیان ساده‌تر عملکرد کولر گازی خورشیدی درست شبیه به کولر گازی معمولی است با این تفاوت که بر کاهش مصرف انرژی برق در سیستم آن یک آبگرمکن خورشیدی کوچک تعبیه شده است که انرژی خورشید توسط لوله‌های به کار رفته در قسمت بیرونی آن جذب شده و تبدیل به حرارت می‌شود. حال این حرارت توسط لوله‌های مسی تبادل گرما را به سیکل تبرید دتگاه اعمال کرده تا در آنجا انتقال حرارت صورت گیرد و با گرم کردن مایع مبرد میزان فشار وارد شده به کمپرسور را کم کرده تا در مصرف برق صرفه جویی شود. پیشنهاد می کنیم علت سوختن موتور کولر گازی را مطالعه کنید .
 
 

مزایا و معایب 

همانطور که در تعریف عملکرد و سیستم این مدل کولر گازی مشاهده کرده‌اید می‌توان مزایای بسیار زیادی را برای این کولر گازی قائل شد:

  • کاهش حداقلی ۳۰ درصد از مصرف انرژی الکتریکی و در کنار افزایش میزان بازدهی انرژی EER
  • آزاد سازی ظرفیت نیروگاهی با هدف کاهش میزان سرمایه گذازی و افزایش تقاضا مصرف و کاهش هزینه تولید و انتقال و توزیع برق
  • کاهش میزان مصرف انرژی‌های فسیلی و کاهش میزان آلودگی‌های زیست محیطی
  • بهینه سازی و اصلاح الگو مصرف انرژی الکتریکی
  • نصب و نگهداری بسیار آسان از آن
  • ضد برفک هوشمند

و اما چون این دستگاه در جهت بهره‌وری از محیط زیست و انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش میزان مصرف انرژی الکتریکی طراحی شده است و به نوعی دوستدار محیط زیست است قطعا نمی‌توان ایرادات زیادی بر روی آن قرار داد.
در این میان شاید برخی از افراد قیمت نسبتا بالای آن را جز معایب بدانند که به نظر متخصصین این موضوع کاملا اشتباه است
زیرا شما با صرف هزینه خوب می‌توانید تا نیمی از هزینه‌های دیگر مانند برق خود را کاهش دهید در نتیجه کولر گازی خورشیدی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

سخن پایانی

اگر بخواهیم مباحث مربوط به کولر گازی خورشیدی را در این مقاله جمع بندی کنیم می‌توان گفت طراحی تکنولوژی کولر خورشیدی از جهت آنکه با طبیعت اطراف انسان هماهنگ است و کمترین ضربه را به آن وارد می‌کند، سبب شده تا این مدل کولر گازی از جمله دستگاه‌های ایده‌آلی باشد که هر خانه‌ای به آن نیاز دارد.

 
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا