کمپرسور هوا

کمپرسور هوای یخچالی

امروزه بسیاری از امور روزمره بشریت توسط کمپرسور برطرف می شود به طوری که همیشه انسان از توان کمپرسورها برای حل نیاز های خود بهره برده است.

کمپرسور هوای یخچالی

کمپرسور هوای یخچالی ،امروزه بسیاری از امور روزمره بشریت توسط کمپرسور برطرف می شود به طوری که همیشه انسان از توان کمپرسورها برای حل نیاز های خود بهره برده است. این پیوند انسان و کمپرسورها از گذشته تا به امروز همواره بوده است و با گذشت زمان این نیاز بیشتر از پیش شده است. این نیاز به گونه ای امروزه زیاد است که برخی از کارهای انسان بدون وجود کمپرسورها دیگر قابل رفع شدن نیست. کمپرسورها در هر جا و مکان با توجه به توان خود به سرعت بخشیدن و یا بالا بردن توان بشر برای رسیدن به هدف یعنی انجام کارهای مختلف به کمک انسان ها امده اند.

هر سیستم و دستگاه از اجزای مختلفی درست شده است که یکپارچه کار کردن و صحیح کار کردن هر قطعه بازدهی دستگاه بالا رفته و به درستی کار می کند. این نکته هم که خیلی از دستگاه ها نیاز به یک موتور محرکه و یک تولید کننده انرژی هم دارد. در بسیاری از این دستگاه ها وظیفه تولید انرژی بر عهده کمپرسور هوا می باشد. حال بسته به نوع کمپرسور کارایی و بازده آن متفاوت است. یخچال ها هم یکی از وسایلی هستند که انرژی الکتریکی یا برق را به انرژی سرمایی تبدیل می کنند.

در این مطلب سعی داریم تا نحوه ی کار کمپرسور هوای یخچالی را برای شما شرح دهیم. هر یخچال فریزری از یک سری قطعه درست شده است و یکی از این قطعات کمپرسور آن می باشد. وظیفهاصلی این قطعه تولید انرژی برای سایر قسمت های یخچال است. در این مقاله سعی می کنیم تا نحو کار انواع آن و نکاتی اساسی در مورد کمپرسورها یخچالی را برای ما بازگو کنیم تا با شناخت بیشتر بتوانید از این قطعه مهم در یخچال نگه داری یا در صورت لزوم تعمیر کنید.

کمپرسور هوای و یا همان موتور یخچال چیست

 

باز و بسته شدن سوپاپ ها باعث جریان یافتن گازی می شود که در لوله ها و سیلندر وجود دارد البته این نکته هم نباید فراموش کرد اکثر کمپرسورها شامل قسمت هایی مانند میلنگ، پیستون و سوپاپ در کمپرسور هستند و در برخی از کمپرسورها خبری از میلنگ نیست و وظیفه آن را یک نوع روغن انجام میدهد. برای آموزش تعویض روغن کمپرسور باد یخچالی می‌توانید به مقاله روغن موتور یخچال مراجعه نمایید.

نقش موتور کمپرسور هوای یخچالی

 

طرز کار کمپرسور هوای یخچالی

با اینکه بسیاری همچنان در مورد نحوه و نوع کار موتور یخچال به درستی نمی دانند اما در واقع کمپرسورهای یخچال اغلب کارایی و طرز کار ساده ای دارند. ماهیت کمپرسورها اینگونه است که نیاز به پمپ کردن سیال و یا گازی را دارند در این جا این گاز، مبرد یا همان گاز یخچال است که توسط کمپرسور به درون لوله ها پمپ می شود. این کمپرسور یک پمپ الکتریکی است که معمولا در قسمت پایین یخچال قرار گرفته و مهر و موم شده است.

تنها تغییر واقعی کمپرسور در پنجاه سال گذشته کاهش مصرف انرژی بوده که به یک مدل آنها «کمپرسورهای خطی» می‌گویند، در این مدل در عوض اینکه کمپرسور خاموش و روشن شود سرعت دور موتور کم و زیاد می شود، کمپرسور خطی می‌تواند مانند یک سوئیچ دیمر بالا و پایین برود.

کمپرسور هوای یخچالیکمپرسور هوای یخچالی

اجزاء تشکیل دهنده ی کمپرسور هوای یخچالی

کمپرسور یخچال مجموعه ای مکانیکی است که پیستون، میلنگ و سوپاپ ها را شامل می شود. میلنگ که توسط یک موتور آسنکرون داخل محفظه کمپرسور یخچال قرار دارد، با چرخش خود سبب می شود پیستون مانند یک تلمبه عمل کند و با باز و بسته شدن سوپاپ ها، گاز موجود در لوله ها و سیلندر به گردش درآید، گاز مرتبا از لوله ی برگشت مکیده شده و با فشار به لوله ی رفت وارد می شود در نتیجه گاز سرما ساز متناوبا در حال حرکت بوده و عمل سرمازی انجام می شود.

امروزه دیگر در کمپرسورهای خطی و انواعی از اسکرال و کمپرسورهای روتوری دیگر میلنگ وجود ندارد. خنک کردن و روانکاری قسمت مکانیکی و الکتریکی توسط مقدار مشخصی روغن که داخل پوسته وجود دارد، انجام می شود، برای خنک کردن کمپرسور و کندانسور در فریزرهای بزرگ از فن استفاده می کنند.

وظیفه ی کمپرسور یخچال

 

کمپرسور یخچال وظیفه ی گردش و فشرده کردن گاز (مبرد فریون) در درون لوله های اواپراتور را بر عهده دارد که این گاز در کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می گردد. بر روی بدنه کمپرسور اغلب سه لوله دیده می شود، لوله ی مخصوص شارژ گاز ، لوله ی رفت (لوله فشار گاز)، لوله ی برگشت (لوله مکش گاز)

سیکل گردش گاز توسط کمپرسور یخچال

 

گاز از لوله رفت با فشار وارد کندانسور و بعد درایر (فیلتر تصفیه گاز) میشود و پس از سرد شدن و فیلتر شدن، گاز وارد اواپراتور (لوله های خنک کننده) می شود و دوباره وارد لوله برگشت کمپرسور شده و این سیکل همیشه تکرار می شود.

استهلاک و خرابی کمپرسور

 

واقعیت در مورد کمپرسورها این است، آنها همگی در نهایت استهلاک می‌یابند. آنها برای همیشه به خوبی کار نمی‌کنند و در نهایت به یکی از این سه حالت از کار می‌افتند:

سیم پیچ می‌سوزد یا از نظر الکتریکی ضعیف می‌شوند.
 
آب‌بندی داخلی از بین می‌رود (و جام میکنند)
 
اندازه‌شان افزایش می‌یابد و گیرپاژ میکنند.
 

 

ایراد الکتریکی

 

در سال‌های ابتدایی عمر دستگاه، فرض بر این است که به درستی نصب شده است. شایع‌ترین چیزی که برای موتور یخچال اتفاق می‌افتد خرابی الکتریکی است. به طور معمول زمانی که کمپرسور از نظر الکتریکی خراب می‌شود، از کار می‌افتد و دیگر کار نمی‌کند.

اغلب صدای «تق تق وز وز» از کار افتادگی را از رله‌ می‌شنوید که سعی می‌کند کمپرسور از کار افتاده را راه بیاندازد، کمپرسورها گاهی اوقات به دلیلی صدای ترق ترق ایجاد می‌کنند. رایج‌ترین آن در مورد جایی است که یخچال فریزر نصب شده است که مسئله‌ای است که به نوبه خود باعث نارسایی زودرس کمپرسور می‌شود. مثلا اگر یخچال فریزر تراز نباشد، فشار بیشتری به کمپرسور وارد خواهد شد.

آب‌بندی داخلی

بعد از چندین سال به طور طبیعی آب‌بندی داخلی کمپرسور کیفیت خود را از دست می‌دهد یا خراب می‌شود و این به این معناست که نمی‌تواند به خوبی پمپاژ کند. متوجه می‌شوید که سردسازی ضعیف است یا اصلا سرد نمی‌کند، اگر روغن از کمپرسور به درون سیستم خارج شود باعث خفه شدن آن می‌شود. پیش از این، معمولا کاهش عملکرد سردسازی، افزایش زمان کار کمپرسور برای سرد کردن دستگاه را می‌بینید. البته این می‌تواند سبب گرم شدن بیش از حد و گیرپاژ کردن و سوختن شود.

گیرپاژ کمپرسور

اگر این اتفاق رخ دهد معمولا کمپرسور هوای یخچالی متوقف می‌شود و دوباره صدای «تق تق وز وز» را می‌شنوید، چنانکه صدای تق تق مربوط به رله است که تلاش می‌کند تا دستگاه را راه‌اندازی کند. این امر می‌تواند در ابتدای عمر دستگاه نیز رخ دهد اما خیلی معمول نیست و اغلب نتیجه‌ی مشکلات نصب نادرست است.

چند نکته در ارتباط با موتور یخچال

 
 • عموماً مشخصات کمپرسور یخچال را روی بدنه‌ی آن به واسطه‌ی یک برچسب درج می‌کنند، مشخصاتی همچون:
 • ولتاژ کمپرسور (۲۲۰ یا ۲۴۰ ولت)
 • توان کمپرسور (برحسب اسب بخار)
 • توان مکانیکی کمپرسور (بر حسب وات)
 • نوع گاز کمپرسور
 • نام کمپانی سازنده‌ی کمپرسور
 • وظیفه‌ی خاموش و روشن شدن‌های متوالی کمپرسور بر عهده‌ی ترموستات است. یعنی این ترموستات است که با وصل جریان برق موجب روشن شدن کمپرسور و با قطع جریان برق موجب خاموش شدن کمپرسور می‌شود.
 • اکثر متخصصین و تکنسین‌های یخچال در صورتی که متوجه ایرادی در کمپرسور شوند آن را تعویض می‌کنند و به ندرت اقدام به تعمیرش می‌نمایند. برای تعویض نیز عمدتاً از کمپرسورهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، خصوصاً موتور یخچال دانفوس، استفاده می‌شود.
 • در حال حاضر کمپرسورهای اینورتر نیز در بازار وجود دارند که به نسبت کمپرسورهای معمولی از مصرف برق کمتر و بازدهی بیشتری برخوردار هستند. البته که قیمت این کمپرسورها نیز به نسبت کمپرسورهای معمولی بیش‌تر است. در حال حاضر با دلار ۱۵ هزار تومانی، کمپرسورهای معمولی قیمتی حول و حوش ۱ میلیون تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارند و این در حالی است که قیمت کمپرسورهای اینورتر نزدیک به ۶ میلیون تومان است.
 • نکته‌ی دیگر آن که برای شارژ گاز یخچال باید حتماً به گازی که برای کمپرسور استفاده شده دقت شود و گاز مطابق با آن برای یخچال مورد استفاده قرار گیرد.
 • در صورتی که مشکلی در موتور یخچال شما به وجود آمده است، می‌توانید با استادکار تماس بگیرید تا متخصص یخچال در کمترین زمان راهی منزل شما شده و با بررسی مشکل یخچال اقدام به رفع آن نماید.

سخن پایانی

 

با توجه به این که نیمی از کارهای روزمره نیاز اساسی به کمپرسور نیاز دارد. اهمیت کمپرسورها بیشتر از گذشته احساس می شود به طوری که شاید نتوان بدون کمپرسورها دیگر به راحتی زندگی کرد. یکی از وسایلی که در آن کمپرسورها نقش بسیار اساسی و حساسی دارند یخچال فریزر ها هستند. کمپرسور هوای یخچال ها برای عمل سردسازی یخچال انرژی الکتریکی را با پمپ کردن مبرد فریون یا همان گاز یخچال به لوله های یخچال انجام می دهد.

در این بین شناخت و نحوه کار کمپرسور هوای یخچالی بسیار می تواند به فهم و عیب یابی یخچال به شما کمک کند و در انتخاب موتور جدید یا خرید یخچال حتی به شما کمک کند. با توجه به این که هر وسیله ای در گذر زمان مستهلک می شود و نیاز به تعمیرات و یا سرویس دارد را همه متوجه ان هستیم یکی از این وسایل کمپرسور هوای یخچال است که با شناخت مناسب و درک کارکرد آن می توانیم در خرید  و نگهداری آن بیشتر از گذشته دقت کرده و نگهداری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا