صنایع وابسته

کمپرسور در صنعت پتروشیمی

کمپرسورها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کاربردهای فراوان و متنوعی دارند. از آنها در سکوهای شناور نفت و گاز به منظور جبران حرکات ناشی از امواج دریا و ثبات سکوها به هنگام حفاری و استخراج استفاده می شود

کمپرسور در صنعت پتروشیمی

کمپرسور یک دستگاه مکانیکی میباشد که در صنعت از آن برای متراکم کردن هوا و انواع گازها استفاده می گردد. کمپرسورها انواع مختلفی از جمله Screw و Reciprocating (رفت و برگشتی یا سیلندر پیستونی) دارند. خود این مدل ها با توجه به نوع کارکردشان به دو نوع Oil Lubricated (روانکاری با روغن) و Oil Free (بدون روغن) تقسیم میشوند. مصارف کمپرسورهای بدون روغن اغلب در صنایع پزشکی، دارویی، غذایی، نفت و گاز و هر صنعت دیگری که در فرایند متراکم کردن گاز نباید هیچ روغنی وجود داشته باشد استفاده میگردد.

نحوه عملکرد کمپرسور به این صورت میباشد که با متراکم کردن گاز حجم آن را کاهش داده و فشار آن بالا میرود تا از انرژی به دست آمده در فرایند متراکم شدن بتوان در مراحل مختلف صنعت و تولید استفاده نمود. به دلیل کمپرس شدن گاز دمای آن بالا رفته و در کمپرسور از خنک کننده ها استفاده میشود. بعضی کمپرسورها خنک کاری با آب دارند و بعضی دیگر خنک کاری با هوا. همچنین در طول فرایند متراکم کردن، روغن و رطوبت موجود در هوا نیز از آن جدا شده و ازین دستگاه خارج میگردد.

صنعت نفت گاز و پتروشیمی

 کمپرسورهای J.P.Sauer & Sohn Maschinenbau GmbH  چه در خشکی و چه در دریا و دور از ساحل ، کاربردهای متنوع و وسیعی در صنایع نفت و گاز دارند.در طراحی این کمپرسورها  کار کردن بدون انقطاع و شبانه روزی ، استحکام در ساخت قطعات و بدنة مقاوم لحاظ گردیده و لذا  بدان ها این امکان را می دهد که تقریباً در هر کجای دنیا  و تحت شرایط بسیارسخت محیطی بعنوان مثال، در معرض آب دریا، گرما و یا سرما، بخوبی کار کنند.

از اجزاء مهم و حیاتی یک زیرساخت ، سامانه توزیع منابع انرژی در دسترس می باشد. کمپرسورهای فشار قوی نه تنها وظیفه تأمین نیازهای شبکه های هوای فشرده و شبکه های گاز طبیعی را دارند ، بلکه تمام نیازهای شبکه انرژی های تجدید پذیر را نیز برطرف می کنند.

کمپرسورهای J.P.Sauer & Sohn Maschinenbau GmbH بآسانی با تمامی استانداردها و معیارهای طبقه بندی شده توسط جوامع مهندسی از قبیل ABS, DNV, GL مطابقت می کنند و گواهینامه های معتبر این استانداردها را دریافت کرده اند.

این در صورتی است که با دامنه وسیعی از استانداردها و مراکز صدور گواهینامه های فنی دیگر نیز مطابقت دارند.

استفاده از کمپرسور هوای فشرده و نیتروژن ژنراتورها در صنایع نفت و گاز

از نیتروژن ژنراتورها و کمپرسورهای هوای فشرده بطور گسترده ای در صنایع نفت و گاز استفاده می شود. از این دستگاه ها بعنوان تجهیزات زیر ساختی در صنایع مذبور یاد می شود.

از کمپرسورها در صنایع نفت و گاز برای استفاده های زیر بهره گیری می شود:

■ تفنگ های بادی که برای نقشه برداری و اکتشافات بستر دریا استفاده می شود.
■ پاکسازی لوله های انتقال نفت و گاز و سایر مواد
■ کنترل لوله های انتقال
■ سولفور زدائی
■ تزریق گاز طبیعی و هوا بدرون شبکه مربوطه
■ تزریق گاز زیست – متان بدرون شبکه کشوری و بین المللی
■ جبران حرکات ناشی از جذر و مد و امواج دریا در سکوهای نفت و گاز
■ بازیابی گاز ناشی از نشتی
■ ایجاد کشش لازم در دکل های حفاری
■ استفاده از هوای فشرده برای راه اندازی ماشین آلات و دستگاه ها
■ استفاده برای مصارف گوناگون زیر دریا
■ استفاده برای چکش های بادی برای مصارف گوناگون

کمپرسورها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کاربردهای فراوان و متنوعی دارند. از آنها در سکوهای شناور نفت و گاز به منظور جبران حرکات ناشی از امواج دریا و ثبات سکوها به هنگام حفاری و استخراج استفاده می شود تا وقفه ای به هنگام این عملیات، حتی هنگامی که دریا موّاج و طوفانی است، بوجود نیاید.

از کمپرسورها در موتورخانه کشتی ها و شناورهای اکتشافی، که از هوای فشرده برای تفنگ ها و چکش های بادی برای نقشه برداری و حفاری زیر بستر دریا به منظور کشف و استخراج منابع جدید نفت و گاز در سراسر دنیا، استفاده می کنند، بهره گیری می شود. همچنین این دستگاه ها نقش مهمّی را در انتقال نفت و گاز و سایر محصولات پتروشیمی از طریق شبکه های لوله منطقه ای و بین المللی، ایفاء می کنند. از آنها در کانتینرهای نصب شده بر روی خودروهای سنگین به هنگام عملیّات عمرانی در سایت های مختلف نیز، استفاده می شود.

مولّدهای نیتروژن بطور گسترده و با کاربردهای متنوع در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، مورد استفاده قرار می گیرند. از نیتروژن برای حفظ فشار خروجی گاز و یا نفت در چاه ها و حفاظت از تجهیزات و قطعات سامانه های گوناگون در برابر موّاد دیگر که موجب آسیب دیدگی آنها می شوند، بهره گیری می شود. نیتروژن برای مصارف زیر بکارگرفته می شود:

■ ایجاد فضای خنثی
■ حفاری چاه های عمیق
■ سامانه های حفّاری
■ حفظ فشار تخلیه چاه
■ انتقال مواد
■ پرکردن سامانه ها و کپسول های اِطفاء حریق

کمپرسورها و مولدهای نیتروژن توسط شرکت ها و صنایع زیر استفاده می شود:

■ شرکت های اکتشافی
■ کارخانجات سازنده مولد های نیتروژن و غشاء نیتروژنی
■ مؤسسات تحقیقات دریائی
■ تأمین کنندگان لوازم و تجهیزات برای صنایع فعّال در حوزه های نفت
■ پالایشگاه های نفت و گاز
■ پیمانکاران، کاربران و سازندگان خطوط لوله نفت و گاز
■ صنایع پتروشیمی
■ تأمین کنندگان و سازندگان سکوهای حفاری و استخراج

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا