کارکرد کمپرسور

کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا

خرید کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا

کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا

دندانپزشکی یکی از حساس‌ترین رشته‌های پزشکی است؛ زیرا نیازمند دقت و حساسیت زیادی می‌باشد. پژوهشگران و مهندسین صنعت همواره در تلاش بوده‌اند تا دستگاه‌ها و تجهیزات دندانپزشکی مناسبی را طراحی کنند. یکی از مهم‌ترین این دستگاه‌ها، کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا است. به طور کلی ابزار و وسایلی که دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌دهند باید بدون هیچ‌گونه آلودگی و رطوبت باشند تا مشکلی را در انجام فرآیندهای درمانی دندانپزشکی به وجود نیاورند. در این مقاله قصد داریم تا مطالب مفیدی را در مورد کمپرسور باد دندانپزشکی، انواع و ویژگی‌های آن در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

نحوه کار کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا چگونه است؟

اساس کار در کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا، فشرده‌سازی هوا است. کمپرسورها دیگر نمی‌توانند با رعایت تمام ضوابط و مسائل بهداشتی پروسه فشرده‌سازی هوا را انجام دهند و از این رو نمی‌توان از آن‌ها برای دندانپزشکی استفاده نمود. این کمپرسورها باید در بازه‌های زمانی مشخصی روغن‌کاری شوند تا بهترین کارکرد را از خودشان نشان دهند.

ویژ"ی‌های کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا

در هر حال امکان دارد که روغن کمپرسور به هوا راه پیدا کند، برای جلوگیری از این اتفاق بهره‌گیری از سیستم‌های ویژه سیلانت ضروری است. با این حال نوع خاصی از این کمپرسورها وجود دارد که بدون روغن کار می‌کند. به عبارتی دیگر این کمپرسور‌ها نیازی به روغن‌کاری ندارند و آلودگی ناشی از ورود روغن به هوا را با خود به همراه نخواهند داشت.

انواع کمپرسورهای باد دندانپزشکی

دو مدل کلی از این کمپرسورها عمدتاً مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از:

1- کمپرسور باد دندانپزشکی بزرگ بی‌صدا و کم‌صدا

این کمپرسورها انتخاب مناسبی برای بیمارستان‌ها هستند زیرا صدای تولیدی توسط آن‌ها بسیار کم است. یکی از مهم‌ترین و مناسب‌ترین ویژگی‌های کمپرسورهای باد دندانپزشکی قابلیت کار حتی در شرایطی است که دستگاه آسیب دیده یا به عبارتی دیگر این کمپرسور به خاطر اختلال در یکی از قسمت‌هایش، خاموش نمی‌شود.

 
 

2- کمپرسورهای باد دندانپزشکی کوچک

این دسته از کمپرسورها برای افراد تازه‌کار و تکنسین‌ها بسیار مطلوب است. نصب راحتی نیز دارند و برای انجام درمان‌های کوتاه‌مدت دندانپزشکی بسیار مناسب هستند. در طراحی این کمپرسور به مسائل مهمی توجه شده که مهم‌ترین آن اندازه مناسب آن‌ها است به نحوی که فضای کمی را اشغال می‌کنند.

چه عواملی در انتخاب کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا دخیل هستند؟

دندانپزشکان برای انتخاب کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا عوامل مختلفی را مدنظر قرار می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

– میزان ساکشن

– نوع ساکشن

– تعداد یونیت

کاربرد کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا

برای خرید کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا به چه مواردی باید توجه داشت؟

پیش از انجام هر گونه خرید، باید اطلاعات مناسبی در مورد این کالا به دست آورید. خرید کمپرسور باد دندانپزشکی هم از این قاعده مستثنا نیست و در هنگام خرید آن باید حتماً اطلاعاتی جامع و مناسبی را در مورد کارآیی آن جمع‌آوری کرد. در ادامه به بیان برخی از این اطلاعات می‌پردازیم که در هر صورت برایتان بسیار مفید خواهد بود.

1- مخزن هوای کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کمپرسور دندانپزشکی، مخزن هوای آن است. مخزن هوا معمولاً از جنس فولاد ساختمانی st37 می‌باشد که یک فولاد مستحکم و مقاوم محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین مسائل در فولادها، موضوع خوردگی است. منظور از خوردگی، اکسیداسیون فولاد به دلیل قرارگیری در معرض اکسیژن است که به آن زنگ‌زدگی هم می‌گویند. در اثر این اتفاق رنگ فولاد تغییر می‌کند. چنین اتفاقی برای فولاد ساختمانی st37 یک اتفاق کاملاً محتمل است زیرا در عناصر آلیاژی آن، عنصر کروم وجود ندارد که از خوردگی جلوگیری نکند. برای رفع این مشکل در کمپرسورهای دندانپزشکی از یک لایه اپوکسی برای پوشش داخل مخزن استفاده می‌کنند. اپوکسی یک ماده پلیمری است که مقاومت به خوردگی بسیار مطلوبی دارد. در زمان خرید کمپرسور باد دندانپزشکی حتماً به کیفیت پوشش ضد خوردگی استفاده شده در مخزن هوا توجه داشته باشید و در مورد آن از فروشنده سؤال بپرسید.

 
 

2- میزان صدا

گاهی اوقات برخی از افراد تصور می‌کنند که کمپرسور دندانپزشکی بی‌صدا هیچ‌گونه صدایی از خود در هیچ حالتی تولید نمی‌کند. طبیعتاً هر کمپرسوری یک میزان صدای مشخصی را تولید می‌کند، اما صدای این نوع کمپرسور پایین است. با این حال اگر قصد خرید کمپرسور باد دندانپزشکی با حداقل صدای ممکن را دارید، باید کمپرسوری را خریداری کنید که در ساخت آن از یک موتور باکیفیت یا هواساز بهره گرفته شده باشد. در کمپرسورهای بدون روغن دندانپزشکی سایلنت، الکتروموتور و سیلندر به صورت کوپل می‌باشند و این موضوع باعث کارکرد مناسب کمپرسور بدون صدا می‌شود.

 علی‌رغم برطرف شدن مشکل روغن‌ریزی در این کمپرسورها، یکی از مشکلات محتمل در آن، تجمع آب و دیگر مایعات در مخزن کمپرسور است. این مشکل اگر ادامه‌دار باشد، کمپرسور را از حالت بی‌صدایی خارج می‌کند. لذا باید نسبت به حل این مشکل اقدام مناسبی انجام داد که یکی از بهترین کارها بهره‌گیری از Dryer Compressor یا خشک‌کن است.

انواع کمپرسور باد دندانپزشکی بی‌صدا

3- اطمینان از کیفیت کمپرسور

متأسفانه برخی از افراد سودجو برای گول زدن مشتری و فروش جنس نامرغوب خود به بهانه قیمت کمتر، به جای هواساز یا موتورهای باکیفیت از موتورهای کهنه و قدیمی یخچال‌ها یا موتورهای بی‌کیفیت و دسته چندم چینی استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی لازم است تا خریدار اطلاعات خود را نسبت به موتور کمپرسور پیستونی بدون روغن باد دندانپزشکی بیشتر کند. لذا پرسیدن اطلاعات موتور کمپرسور از فروشنده یک امر ضروری است و در غیر این صورت احتمال ایجاد ضرر و خسارت بسیار زیاد خواهد بود. تمام ابزار دندانپزشکی جهت کارکرد، باید در یک فشار معین به کمپرسور اتصال داشته باشند. به هیچ عنوان نباید ابزار را در فشارهای کمتر از فشار نرمال به کمپرسور وصل کرد زیرا در چنین حالتی، احتمال تخریب ابزار و همچنین صدمه دیدن بیمار بسیار زیاد است.

 
 

4- کیفیت هوای خروجی

کیفیت هوای خروجی کمپرسور یکی از مهم‌ترین مسائل در زمان خرید کمپرسور می‌باشد چون پایین بودن کیفیت هوای خروجی، سلامت بیماران را تهدید خواهد کرد. اگر کمپرسور هوای تمیز را فشرده‌سازی کند، کیفیت هوای خروجی بهتر خواهد بود. قدرت هر کمپرسور برای فشرده‌سازی هوا یک مقدار مشخص است و طبیعتاً هر چقدر قدرت فشرده‌سازی موتور کمپرسور باد دندانپزشکی بیشتر باشد، کیفیت هوای خروجی بهتر و مدت کارکرد مداوم آن نیز بیشتر است.

سخن پایانی

طبیعتاً نقش قیمت به عنوان یک عامل مهم در خرید کمپرسور غیرقابل اجتناب است. در خرید این کمپرسورها سعی کنید که کیفیت را بر قیمت ارجع بدانید زیرا کمپرسورهای دندانپزشکی بی‌کیفیت باعث ایجاد صدمات جبران‌ناپذیری به بیمار می‌شود

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا