کارکرد کمپرسور

کمپرسور باد در صنعت لوازم خانگی

کمپرسور باد در صنعت لوازم خانگی

کمپرسور باد در صنعت لوازم خانگی

 

کمپرسورها نقش بسیار بزرگی در زندگی ما ایفا می‌کنند و ما همه روزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. اگر بخواهیم از بخش صنعتی کاربردهای کمپرسور ها خارج شویم، در طول روز وقتی که داریم لاستیک ماشین را باد می‌کنیم یا از یخچال استفاده می‌کنیم در حقیقت داریم از توان کمپرسورها استفاده می‌کنیم. 

صنایع تولید کننده وسایل خانگی از طیف وسیعی از فن آوری ها در تولید محصولات خود بهره گیری می کنند. این فن آوری ها در ساخت وسایل خانگی که بسیار متنوع بوده و هر روزه بر تعداد و تنوع آنها افزوده می شود، بکار گرفته می شوند.

کمپرسور باد در صنعت لوازم خانگی

این ابزار و وسایل شامل دستگاه های الکترونیکی از قبیل صفحات نمایش LCD، پلاسما، LED، دستگاه های صوتی مانند سینمای خانگی، وسایل برقی مانند غذا سازها، یخچال فریزر، مایکروفر، ماشین های لباس شوئی، تجهیزات تهویه مطبوع، اجاق گاز و بسیاری از وسایل خانگی دیگر می باشند.

کمپرسور باد در صنعت لوازم خانگی

کمپرسورها در لوازم خانگی

نقش‌های بسیار زیادی دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره کردیم:

تأمین هوای فشرده پاک مورد نیاز برای دستگاه ها
تأمین هوای فشرده برای دستگاه ها و تجهیزات
تأمین هوای فشرده برای سرویس، نگهداری و پاکسازی
لحیم کاری با استفاده از نیتروژن
بالابرهای بادی
برداشتن و جابجائی قطعات و محصولات
تا کردن و خمکاری
اسپری (اتاق های رنگ پاشی)
تسمه نقاله ها
دستگاه ها و وسایل بادی (نیوماتیک)
روبات ها
تصفیه پس آب های صنعتی
تأمین انرژی الکتریکی

هوای فشرده پاک

هوای فشرده پاک یا سیگنال های نیوماتیک (بادی) اکثرا برای دستگاه های خودکار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از هوای فشرده پاک برای برداشتن، فشردن (پرس)، سوراخ کردن، جابجائی و جایگذاری قطعات الکترونیک استفاده می شود. هوا پس از عبور از صافی، فشرده شده و بوسیله دستگاه های خشک کن و تصفیه آلودگی ها و رطوبت موجود در آن جذب شده و به عنوان هوای فشرده پاک در دستگاه های مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد. سامانه تأمین هوای فشرده پاک معمولاً از فیلترها، کمپرسورها، جدا کننده ها، اینترکولرها، اَفتر کولرها و خشک کن های هوا تشکیل شده است.

هوای استفاده شده در این سامانه بواسطه کمپرسور، پس از عبور از یک صافی، به درون سامانه مکیده می شود. فیلتر مذبور ذراتی را که ممکن است به سامانه آسیب برسانند و موجب خرابی قطعات شوند را جذب کرده و هوا در کمپرسور تا فشار مورد نظر، فشرده می شود. سپس هوای فشرده شده با استفاده از جدا سازها که مجهز به توری های فلزی و لایه جاذب رطوبت می باشند، خشک می شود. بعد از این مرحله، به منظور خشک کردن بیشتر هوای فشرده، از دستگاه های خشک کن برای جذب رطوبت و قطرات ریز آب و روغن استفاده می شود. سپس هوای فشرده خشک و خنک شده به سامانه توزیع هوای فشرده پاک که مجهز به اعلام خطر فشار پائین و کلید قطع کامل فشار خیلی پائین است، ارسال می شود.

هوای فشرده

در صنعت هایی که لوازم خانگی، گازهای سمی، خطرناک، واکنش پذیر و خورنده، حلّال های آلی، ذرّات و آلودگی های دیگر تولید می‌شود بایست قبل از آزاد شدن در اتمسفر، پالایش و پاکسازی شوند. از گازهای خورنده در فرآیند ساخت نیمه هادی ها به منظور پاکسازی تجهیزات و تراشه های نیمه هادی برای حک کردن ارتباطات الکتریکی بین اجزاء و نشست بخار شیمیائی، استفاده می گردد.

کمپرسور باد در صنعت لوازم خانگی

همچنین در اتاق های رنگ و سایر بخش هائی که از مواد شیمیائی و رنگ های گوناگون در فرآیند تولید محصولات خانگی استفاده می کنند، مدیریت گازهای خروجی ناشی از این عملیات به نحوی که سلامت و ایمنی کارکنان و محیط زیست را به مخاطره نیاندازد، خود به تنهائی چالش بزرگی محسوب می شود. به منظور جدا کردن تمام آلودگی ها که در طول فرآیند ساخت و تولید قطعات، تراشه ها، مدارهای چاپی و مدارهای مجتمع در صنایع الکترونیک و تولید وسائل خانگی بوجود می آیند، از فن آوری تصفیه و پالایش هوا استفاده می گردد.

هوای فشرده برای پاکسازی

هوای پاک در بخش های زیادی از مراحل تولید لوازم خانگی کاربردهای فراوانی دارد. از آن برای پاکسازی و جلا دادن قطعات، پاک کردن رسوبات شیمیائی بر روی قسمت های مختلف دستگاه ها قبل و بعد از مراحل رنگ و مونتاژ، پاک کردن دستگاه ها، تأمین هوای پاک با کیفیت بالا برای اتاق های رنگ، و بسیاری از بخش های دیگر استفاده می شود.

لحیم کاری با استفاده از نیتروژن

در خلال فرآیند تولید محصولات الکترونیکی، از گاز نیتروژن برای حفظ فضائی پاک، خشک و خنثی استفاده می شود. به ویژه از آن برای جریان مجدد لحیم کاری مدارهای چاپی، لحیم کاری موجی یا حمام قلع مدارهای چاپی، لحیم کاری انتخابی مدارهای چاپی، لحیم کاری با خمیر لحیم کاری بدون سرب و فضای نگهداری کنترل شده قطعات نصب سطحی، استفاده می شود. دستگاه های لحیم کاری و کابینت های خشک کن و همه دستگاه های مورد استفاده در صنایع الکترونیک به نیتروژن خالص، کافی و آماده به هنگام نیاز متّکی هستند.

بالابرهای بادی (نیوماتیک)

استفاده کردن از بالابرهای بادی در صنعت‌های گوناگون از جمله صنایع تولید لوازم خانگی بسیار متداول می باشد. نقش کمپرسور در لوازم خانگی از بکارگیری هوای فشرده برای بلند کردن و جابجائی مواد از سالهای ۱۹۰۰ تا کنون تغییرات و تحولات زیادی را بدنبال داشته است، امروزه فن آوری پیشرفته این امکان را بوجود آورده است تا بارهائی به وزن ۱۲۰ تن را جابجا کرد. برخی از این بالابرها دارای درجه بندی مخصوص استفاده در صنایع غذائی می باشند. همچنین این بالابرها امروزه با امکانات گوناگون و وسائل جانبی متنوع برای کاربردهای مختلف مورد استفاده در صنایع عرضه می گردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا