کمپرسور باد

کمپرسور باد اسکرو

چندین نکته در رابطه با فروش کمپرسور باد اسکرو

کمپرسور باد اسکرو

با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن اکثر کارها زندگی انسان نیز به سمت تکامل و سرعت بخشیدن به امور پیش می‌رود. کمپرسور باد اسکرو نیز ماشینی است که با پیشرفت صنعت و تکنولوژی بوجود آمد و از آن‌ برای افزایش فشار سیالات که قابلیت تراکم‌پذیری دارند استفاده می‌شود. در پیشرفت زندگی انسان و راحت شدن انجام بسیاری از کارها کمپرسورها به صورت مستقیم یا غیرمستفیم نقش دارند.

کمپرسورها در گسترش صنایع مختلفی مانند صنایع پزشکی، لوازم‌خانگی، صنایع هوانوردی و خیلی از صنایع دیگر نقش تاثیرگذار و مهم داشته‌اند. با پیشرفت تکنولوژی و صنایع در قرن نوزدهم و همچنین قرن بیستم کمپرسورها نقش‌شان پررنگ‌تر شد و نقش مهم‌تری را در صنایع ایفا کردند. در صنایع کمپرسورها دارای طیف وسیعی می‌باشند و در ظرفیت‌ها و مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند.

نوعی از کمپرسورهای باد که پرکاربرد و بسیار شناخته شده است کمپرسور باد اسکرو می‌باشد. این کمپرسور نوعی پمپ باد تعمیرگاهی است که به آن کمپرسور تولید هوای فشرده پیستونی نیز می‎گویند. کمپرسور اسکرو در واقع در تمامی صنایع با هوای متراکم و فشرده کار می‌کند و نقش اصلی در این زمینه دارد. کمپرسورهای اسکرو جزو دسته کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت هستند و این مدل از کمپرسورها که در ادامه مقاله باز بیشتر با آن آشنا می‌شوید دارای کارکرد بالا، کاهش هزینه کاری و قابلیت اطمینان با سادگی در نصب و ارائه خدمات است. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با کمپرسورهای باد اسکرو، کارکرد آن‌ها، انواع مختلف آن و همچنین مزیت‌هایی که می‌توانید برای زندگی انسان و پیشرفت آن ایجاد کند آشنا کنیم.

 

کمپرسور باد اسکرو چیست؟

 

کمپرسور باد اسکرو جزو دسته کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت پرکاربرد می‌باشد . این کمپرسورها نیز مانند اکثر کمپرسورهای مختلف با طرح‌ها و مدل‌های مختلف در زندگی انسان کاربردهای فراوان و گسترده‌ای دارند و همچنین طیف وسیعی را شامل می‌شوند. کاربرد استفاده این نوع کمپرسورها بیشتر در مکان‌های بزرگی مانند کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ است، بیشتر در این مکان‌ها کاربرد دارد چون آن‌ها نیازمند شبکه‌ای از هوای فشار بالا می‌یاشند. نام دیگر این کمپرسورها، کمپرسور پیچشی، روتاری و حلزونی نیز می‌باشد. پس هر کجا این نام‌ها را شنیدید جای تعجب نیست و باید با آن‌ها کامل آشنا باشید. علت این نام‌گذاری‌ها را می‌توان برای آن دانست که کمپرسورهای اسکرو امروزه در اشکال حلزونی بیشتر توسعه داده شده‌اند و برای همین آن‌ها به این نام نیز معروفند. از ویژگی‌های بارز این کمپرسورها نداشتن سوپاپ است که باعث می‌شود هیچ نیروی مکانیکی که باعث ایجاد عدم تعادل می‌شود به کار گرفته نشود و وارد نشود. بر یاتاقان این نوع کمپرسور نیروی محوری فعالی که به اختلاف فشار بین ورودی و خروجی بستگی دارد وارد می‌شود و در آن جریان پیدا می‌کند. کمپرسورهای اسکرو دارای شیرهای حلقه‌ای کربنی بدون پوشش هستند و این عمل به خنک‌سازی آن‌ها کمک می‌کند. وجود این شیرها در این نوع کمپرسور جلوی ورود روغن به داخل جریان هوای واحد فشرده‌سازی را می‌گیرد. در این مدل از کمپرسورها برای فشرده‌سازی هوا از دو بخش در آن به نام روتر استفاده کرده‌اند. این دو بخش یکی از آن به نری و دومی به مادگی شناخته شده است. این روترها در این قسمت کمپرسور کاملا هم‌دیگر را می‌پوشانند و مکمل هم هستند، هرچند که شکل و ظاهر متفاوتی دارند. عمل روترها به اینگونه است که دو روتر به صورت متوالی در حال چرخش هستند و هوا به سمت دیگر روتر حرکت می‌کند و فضای کافی و به‌اندازه برای ورود هوا تازه ایجاد می‌شود. کمپرسورهای اسکرو اصولا نسبت به بقیه کمپرسورها دارای قیمت بالاتری می‌باشند. حجم و مدل‌های مختلف کمپرسور اسکرو در مقایسه با دیگر کمپرسورها مانند کمپرسور پیستونی بیشتر و بالاتر است. حرکت و چرخش روترها در کمپرسور به صورت روتین و دائمی‌ست و همچنین سروصدای کمی ایجاد می‌کنند. با توجه به کاربردهای وسیع و گسترده کمپرسورهای اسکرو، امروزه شرکت‌ها و برندهای مختلف دستگاه آن را تولید و عرضه می‌کنند. پس شما باید خودتان تحقیق کنید تا بتوانید مجموعه‌ای را انتخاب کنید که به شکل کاملا تخصصی و با بیشترین کیفیت این دستگاه را تولید کرده باشد و سپس خرید خود را انجام دهید.

 

انواع کمپرسور باد اسکرو

 

کمپرسور اسکرو با روغن

 

این مدل کمپرسور همانطور که از نامش پیداست برای کارکردن به روغن احتیاج دارد تا بتواند نتیجه‌ای مثبت و درست داشته باشد. در این مدل مقداری روغن برای شروع کار کمپرسور به محفظه فشرده‌ساز هوا در کمپرسور اسکرو تزریق می‌شود و عمل فشرده‌سازی هوا در همین محفظه انجام می‌شود. روغن تزریق شده به کمپرسور به دلیل جلوگیری از خوردگی، آسیب دیدن روتورها و عملکرد روان کمپرسور انجام می‌شود. البته این را در نظر داشته باشید که هوای خارج شده از کمپرسور در نهایت بدون روغن و پاکیزه است چون در طی انجام فرآیند روغن این کمپرسور توسط جداکننده‌های روغن جدا می‌شود، البته باید بدانید که 99درصد از روغن به کار رفته در محفظه داخلی کمپرسور باقی می‌ماند و مقدار خیلی ناچیزی از روغن آن از فیلتر عبور می‌کند و از کمپرسور خارج می‌شود. از این نوع کمپرسور در صنایع غذایی و بهداشتی به دلیل احتمال نشتی روغن استفاده نمی‌شود.

 

کمپرسور اسکرو بدون روغن

 

این مدل‌ها نیز همانطور که از نامشان پیداست بدون نیاز به روغن یا هر ماده چرب‌کننده‌ای توانایی این را دارند به راحتی کار کنند. روترها در کمپرسور اسکرو بدون روغن دارای جنس مقاوم‌تر و بهتری هستند. این روترها هنگام چرخش هیچ برخوردی با یکدیگر ندارند با اینکه فاصله بین دو روتر به کار رفته در کمپرسور خیلی کم است اما به گونه‌ای طراحی شده که برخورد ندارند. قیمت این نوع از کمپرسورها بسیار بالاست به دلیل اینکه طراحی آن زمان و انرژی و همین‌طور هزینه بیشتری را می‌برد. پس اگر قیمت برای شما مهم و مطرح است می‌توانید از مدل کمپرسور اسکرو با روغن استفاده کنید چون قیمت‌های آن نسبت به این مدل پایین‌تر است. در کلیه صنایع قابل استفاده می‌باشند و به دلیل خشک و بدون روغن بودن محدودیتی ایجاد نمی‌کنند.

 

اجزای داخلی و نحوه کار کمپرسور باد اسکرو

 

 

مزیت و کاربرد استفاده از کمپرسور باد اسکرو

 

این کمپرسورها به دلیل پایین بودن هزینه نگهداری، مصرف کم و کاربردهای متنوع باعث شده نمونه‌های محبوب و کاربردی باشند. در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی، اکثریت استفاده از کمپرسورهای اسکرو را ترجیح می‌دهند و برایشان اولویت دارد. از این کمپرسور در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی استفاده می‌شود. مصارف این کمپرسور در صنایع می‌باشد و می‌توان گفت برای مصارف غیرصنعتی اصلا کاربردی ندارد. کمپرسورهای باد اسکرو اصولا جایگزینی برای کمپرسورهای پیستونی می‌باشند. این مدل برای استفاده در مواردی که حجم زیادی از فشار قوی لازم است بسیار کارایی دارد. از جمله کاربردهای آن می‌توان به استفاده در تولیدات صنعتی، تجهیزات پزشکی و ابزارهای پرقدرت بادی مانند چکش‌ها و آچارهای بادی اشاره کرد. اگر عملی که می‌خواهید انجام دهید به فشار هوای مدام نیاز دارد می‌توانید از این کمپرسور قدرتمند استفاده کنید. کاربردهای مختلف آن که شاید برای شما هم جالب باشد و حتی خیلی از شما آن را نمی‌دانید می‌تواند شامل: استفاده از کمپرسور اسکرو برای صنایع مختلف مثلا اگر نوشابه قوطی می‌نوشید یا در ماشین رانندگی می‌کنید یا حتی مجله می‌خوانید در تمامی این موارد از مدل‌های مختلف کمپرسور اسکرو استفاده شده است. در صنعت خودروسازی نیز استفاده فراوان دارد مثلا خودروسازان برای فرآیند تولید از آن بهره می‌گیرند و غیر از آن برای قالب‌سازی، ایجاد برش و حتی نقاشی بخش‌های مختلف خودرو کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تمامی این فرآیندها هوای پرفشار برای انجام آن لازم است که توسط کمپرسور اسکرو تهیه می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آن در بطری‌سازی و بسته‌بندی. به طورکلی در هر موردی که نیاز باشد از هوای فشرده استفاده شود کمپرسور باد اسکرو در آن نقش دارد. استفاده در تولید عروسک، برای تولید عروسک از نیروی باد حاصل از کمپرسور اسکرو استفاده می‌شود. غیر از عروسک‌ها می‌توانید ماشین‌های اسباب‌بازی یا خانه‌سازی را نیز در نظر بگیرید. استفاده از آن در تولید تجهیزات کامپیوتری و الکتریکی مثلا اگر شما به لپ‌تاپ‌ها نگاه کنید متوجه می‌شوید در ساخت تمامی قطعات آن از برش‌هایی روی مواد خام استفاده شده است و قطعا نیروی کافی برای این برش‌ها توسط کمپرسور اسکرو بدست آمده است.

سخن پایانی

 

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با نوعی دیگر از کمپرسورهای پرکاربرد به نام کمپرسورهای باد اسکرو که کاربردهای زیادی در قسمت‌های مهمی از زندگی ما دارند و شاید متوجه آن نمی‌شدیم آشنا کنیم. همانطور که کاربردها و مزیت‌های استفاده از آن را خواندید باید متوجه شده باشید که در رفاه زندگی و گسترش صنایع مختلف که با آن‌ها آسنا شدید نقش مهمی دارند.

شاید اگر اطلاعات در این زمینه و دستگاه‌های مختلف مکانیکی که با پیشرفت تکنولوژی ساخته شده‌اند نداشته باشید متوجه نشوید و درک نکنید که چقدر حضور این وسایل در زندگی امروزه مفید و موثر واقع شده است و تقریبا انجام بعضی از کارها بدون آن‌ها غیرممکن است. اگر شما برای کارخانه یا کارگاه خود قصد خرید کمپرسورهای باد اسکرو را دارید پس باید تحقیقات لازم را انجام دهید و همه عوامل را بررسی کنید تا بتوانید بهترین برند و با بالاترین کیفیت را برای خرید انتخاب کنید. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم کمپرسور باد اسکرو را به شما به درستی و دقیق معرفی کرده باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا