کمپرسور معدنی

کمپرسور اسکرو

قطعات مورد استفاده در کمپرسورها و  کمپرسور اسکرو

قطعات مورد استفاده در کمپرسورها و  کمپرسور اسکرو

 
 

واحد هواساز  ( Airend ) : کمپرسور اسکرو

واحد هواساز در داخل کمپرسور به عنوان قطعه اصلی محسوب می گردد،
انتخاب واحد هواساز سایز مناسب از برندهای مطرح مانندGardner Denver فنلاند – AERZEN & ROTORCOMP آلمان باعث افزایش راندمان کمپرسور در ظرفیتهای تولیدی مختلف خواهد شد .
با توجه به نقشه های فنی و گرافهای فنی واحد هواساز ( Aiend ) سعی در انتخاب واحدهائی جهت نصب در کمپرسور می گردد که حداقل R.P.M ( دور ) واحد هواساز را داشته باشند.
در واقع هر چقدر واحد هواساز در دورهای پایینتری کار کند به همان میزان کیفیت و ماندگاری واحد هواساز بالاتر خواهد بود ، یعنی راندمان واحد هواساز تابعی از کارکرد در دورهای پایین تر می باشد .

 

اویل کولر و افتر کولر ( After cooler and oil cooler ): کمپرسور اسکرو

واحد خنک کاری کمپرسور رادیاتی است از جنس آلومینیوم که تحت خلا جوشکاری شده و تا 20bar فشار تست میگردد .
انتخاب رادیاتور با کیفیت در راندمان کمپرسور بسیار نقش مهمی دارد ،
بدلیل اینکه هر چه میزان روغن ورودی به داخل رادیاتور حجم بالائی داشته باشد
به همان میزان خنک کاری روغن به سهولت انجام خواهد شد و خنک کاری روغن نقش بسیار مهمی در کارکرد واحد هواساز دارد. این رادیاتورها از دو قسمت تشکیل شده است
که قسمت بزرگتر آن مربوط به خنک کاری روغن و قسمت کوچکتر آن مربوط به خنک کاری هوای فشرده می باشد .
روغن در رادیاتها علاوه بر عبور از منافذ ریز رادیاتها که با فشار بالا انجام می شود توسط فن دمنده که در پشت رادیات قرار می گیرد ، خنک می گردد.

 
 

آنلودر ولو و مینیمم پرشر ولو ( Unloader valve and minimum pressure valv ) : کمپرسور اسکرو

آنلودر ولو و منیمم پرشرولو دو قطعه مجزا هستند که آنلودر ولو جهت تنظیم هوای ورودی در حالت لود و قطع هوای ورودی در حالت آنلود انجام وظیفه می کند .
این عمل توسط شیر برقی از قسمت تابلو برق دستگاه کنترل می گردد، آنلودرهای مصرفی در کمپرسورهای صنعتی تولید شده در شرکت  هواسازان تبریز از برند VMC ایتالیا بوده و سایزهای مختلف آن در ظرفیتهای مختلف کمپرسور بکار میرود این سایزها با مدل های مشخص R20 ,R40 , R90 , RH38 , RB60 , RB80 , RH100 نام گذاری و بر روی دستگاه نصب می گردد،
دلیل انتخاب این آنلودرها طراحی ویژه آن می باشد که در هنگام سرویس و تعمیرات در سریعترین زمان ممکن کار سرویس انجام می گیرد و این بدلیل وجود اورینگ ، پکینگ  و بلوکه خاص طراحی شده آن می باشد .

کمپرسور اسکرو

می نیمم ها :  قطعاتی هستند که در بالای رسیور روغن نصب می گردد و وظیفه نگه داشتن فشار هوای تولیدی را تا فشار 4.7bar را دارد . این عمل جهت چرخش روغن در سیستم داخلی کمپرسور می باشد . این قطعه نیز ساخت شرکت VMC ایتالیا بوده و از کیفیت بالائی برخوردار است. این قطعات با مشخصات فنی G نام گذاری شده و مورد استفاده قرار می گیرد که مدل های آن شامل G25 – G35 – G40 – G50 – G60  می باشد که در کمپرسورهای مختلف سایزهای مختلف آن کاربرد دارند.

 
 

الکتروموتور ( Electromotor ) : کمپرسور اسکرو

اهمیت کیفیت الکتروموتورها به مانند واحدهواساز بسیار مهم و حائز اهمیت است ، استفاده از الکتروموتورهای با کیفیت بالا باعث راندمان بالای دستگاه کمپرسور خواهد شد . الکتروموتورهای منتخب شرکت آریا کمپرسور جهت ساخت کمپرسور مربوط به شرکتهای موتوژن و جمکو می باشد البته در صورت نیاز مشتری به الکتروموتورهای اروپایی شرکت آریا کمپرسور نیز می تواند همراه با مشتری و جهت رضایت ایشان از الکتروموتورهای اروپایی مانند ( ABB , LOHER , WAT , WESTEL , SIMENS , WEG , CEG )  نیزاستفاده نماید . الکتروموتورها کلاس F و دارای IP55 ld fhan.
قابل ذکر است الکتروموتورهای منتخب از شرکت جمکو JEMCO شامل دو سال گارانتی تعویض الکتروموتور می باشد که برگ گارانتی نیز هنگام راه اندازی به مشتری تحویل داده خواهدشد .

 
 
 

تابلو برق : بصورت آنالوگ یا PLC کمپرسور اسکرو

تابلو برق کمپرسور مسئولیت Stop – Start کمپرسور را بر عهده دارد. تمامی مراحل کار دستگاه کمپرسور اعم از Start Fan – Unload – Load ثبت خطاهای ایجاد شده در سیستم توسط تابلو برق انجام می گیرد . قطعات استفاده شده در تابلو برق در قسمت مدار قدرت از برند کارخانه LG بنام LS می باشد . شرکت آریا کمپرسور تبریز بدلیل استفاده از قطعات بزرگتر از سایز معمولی خود در تابلو برق دستگاهها باعث شده است که آمار بسیار پایینی از ایرادات بوجود آمده در قسمت الکتروموتور را داشته باشد به عنوان مثال برای کمپرسورهای 22kw از قطعات 30kw استفاده کرده است. این کار باعث شده که هم قطعات اصلی تابلو برق در سطح بالائی از ایمنی نگهداری شوند و هم اینکه الکتروموتور سالم بماند. PLC های مورد انتخاب و استفاده شرکت آریا کمپرسور تبریز مربوط به شرکت ARSIN می باشد که تنها دلیل انتخاب این نوع PLC این است که خدمات پس از فروش سریع و به موقع دارد. PLC ها با برند خارجی مانند Air maiker به هیچ عنوان خدمات پس از فروش قابل دسترسی را ندارند و با توجه به اهمیت خدمات پس از فروش این موضوع مورد توجه کارشناسان شرکت قرار گرفته است. قطعه دیگری که در کنترل کارکرد کمپرسور نقش دارد ترانسیورز ( ترانسمیتر ) می باشد که این قطعه نیز سعی شده از برندهای خارجی مرغوب مانند Keller آلمان استفاده گردد وظیفه این قطعه تبدیل فشارکاری مکانیکی به الکترونیکی می باشد و با توجه به ارسال فرمان به PLC قابلیت Load و Unload کردن سیستم را فراهم می کند.

 
 
هواسازان تبریز
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا