کارکرد کمپرسور

پمپ باد آکواریوم

ماهی‌ها با پمپ باد آکواریوم بیشتر عمر می‌کنند

پمپ باد آکواریوم

 

زنده ماندن ماهی‌ها و سایر جانوران آبزی به اکسیژن هوا وابسته است از این رو تامین اکسیژن مورد نیاز آن‌ها امری مهم و ضروری است. در اقیانوس‌ و دریا‌ها، ترکیب باد و امواج دریا، سبب افزایش اکسیژن آب شده و بدین صورت زندگی این جانوران ادامه می‌یابد. اما در اکواریوم‌ها تامین اکسیژن‌ ماهی‌های زینتی و زیبا کمی پیچیده‌تر بوده و برای تامین هوا، نیاز به استفاده از دستگاه و تجهیزات مختلف است. پمپ باد آکواریوم از جمله ابزاری است که به وسیله‌ی آن می‌توان به راحتی و بدون هیچ زحمتی اکسیژن مورد نیاز ماهی‌ها را تامین کرد. از این دستگاه به عنوان بهترین راهکار برای تامین اکسیژن در آب یاد می‌شود.

 

به طور کلی نگهداری و مراقبت از ماهی‌ها کار پیچیده و سختی است که با استفاده از ابزار مخصوص و پیشرفته می‌توان این مهم را به راحت‌ترین شکل ممکن انجام داد. با وجود تجهیزات متنوع و متعدد که برای نگه داری ماهی‌ها موجود است؛ اما پمپ باد آکواریوم را باید مهم‌ترین این موارد دانست. از این رو  ایران کمپرسور در لیست محصولات خود نیز این دستگاه را قرار داده است تا با خرید آن جان تازه به ماهی‌ و دیگر موجودات آبزی خانه یا محل کار خود دهید. در ادامه توضیحات کامل‌تری در مورد این دستگاه ارائه می‌کنیم تا با علم و دانش بیشتری اقدام به خرید کنید.

 

 

تامین اکسیژن مورد نیاز ماهی‌ها به وسیله‌ی پمپ باد آکواریوم

 

به طور کلی پمپ‌ باد دستگاهی است که به وسیله‌‌ی آن هوا فشرده شده و با سرعت به بیرون رانده می‌شود از جمله موارد استفاده از این دستگاه‌ها می‌‌توان به انتقال اکسیژن به آب داخل تانک برای جلوگیری از فاسد شدن آب اشاره کرد. این وسیله کاربرد‌ها و مزیت‌های مختلفی دارد و فقط مخصوص آکواریم‌ها نیست. از کاربرد‌های مختلف آن می‌توان استفاده در آبشار‌های تزئینی، فیلتر‌های داخلی، سنگ هوا و… اشاره کرد؛ اما با توجه به کاربرد‌های مختلف آن، اصلی‌ترین دلیل استفاده از پمپ باد آکواریوم، برای ماهی‌ها و سایر موجودات آبزی است.

تهویه آب و تامین اکسیژن به وسیله‌ی این دستگاه انجام شده تا به هیچ عنوان آب درون آکواریوم فاسد نشود. برای خریداری پمپ‌های باد باید به شیرین یا شور بودن محلی که در آن در حال پرورش‌ ماهی هستید بیش از پیش توجه کرده تا دستگاهی مناسب و متناسب با کار خود انتخاب و خریداری کنید. وجود ماهی سالم و سرحال می‌تواند در افزایش روحیه افراد خانواده تاثیر گذار باشد بدین جهت  توصیه می‌شود تا با استفاده از پمپ باد آکواریوم ما‌هی‌های شاد و پرتحرک داشته باشید. برای خرید پمپ باد برای آکواریوم لازم است بدانید که پمپ‌های باد در انواع و طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند.

برخی از انواع کمپرسور فقط اکسیژن مورد نیاز را تامین می‌کنند اما برخی دیگر از پمپ‌ها وجود دارند که علاوه بر تامین اکسیژن قادر به فیلتر کردن آب هم هستند؛ تا بدین وسیله علاوه بر تامین اکسیژن فرایند پاک سازی آب را نیز انجام دهد. کاربرد‌ها و مزیت‌های مختلف، قطع به یقین در کیفیت و قیمت محصولات نیز تاثیر گذار است از این رو توصیه می‌شود تا برای جلوگیری از ضرر مالی، دستگاهی متناسب با نوع کار خود انتخاب کنید.

پمپ باد آکواریومپمپ باد آکواریوم

 

مزیت و کاربرد‌های متعدد پمپ‌ باد آکواریوم

 

آکواریوم‌ها محیط‌ بسته‌ای هستند و اکسیژن مورد نیاز آن به خودی‌خود تامین نمی‌شود و همانطور که گفته شد برای تامین آن نیاز به استفاده از دستگاه‌های مختلف است که از بهترین آن‌ها می‌توان به پمپ باد آکواریوم اشاره کرد. وجود اکسیژن درون آکواریوم علاوه بر سلامت و زنده نگه داشتن ماهی‌ها فایده دیگری نیز دارد. هنگامی که داخل آکواریوم اکسیژن کافی وجود نداشته باشد، تجزیه بی هوازی جایگزین تجزیه‌ی هوازی می‌شود این عمل پس از مدتی سبب شده تا بوی بد و نامطبوع و همچنین گاز‌های سمی زیادی تولید شود. به همین دلیل می‌توان گفت که پمپ باد علاوه بر تامین اکسیژن از بروز بوی بد و گاز‌های سمی جلوگیری می‌کند. پمپ باد آکواریم مزیت‌ها و کاربرد‌های دیگری نیز دارد و مزیت‌های آن فقط به تامین اکسیژن ماهی‌ها و جلوگیری از بوی بد محدود نمی‌شود. در ادامه برخی از این مزیت‌ها را شرح می‌دهیم.

 

  • پمپ باد وسیله‌ی است که لایه‌های مختلف آب را با یکدیگر ترکیب کرده و از این رو سبب به وجود آمدن دمایی یکنواخت می‌شود.
  • ماهی‌ها برای زنده‌ ماندن علاوه بر اکسیژن به عوامل مختلفی نیاز دارند که تامین این عوامل نیز به وسیله‌ی پمپ‌های باد انجام می‌شود.
  • پمپ باد آکواریوم، حباب ریزی را در داخل آکواریوم به وجود می‌آورد و بدین جهت سبب زیبایی ظاهری آکواریوم نیز می‌شود.

 

 

چه عواملی در انتخاب پمپ باد آکواریوم مناسب، تاثیرگذار هستند؟

 

پمپ‌های آکواریوم‌‌ در اندازه‌های مختلفی در بازار وجود دارند. به طور کلی تقسیم بندی این پمپ‌ها بر اساس سرعت جابه‌جایی آب و همچنین مخزن پمپ باد و حجم آبی که قادر به جابه‌جا کردنش هستند، طبقه بندی می‌شوند. بر اساس این طبقه بندی برای خرید پمپ آکواریوم توصیه می‌شود که به موارد زیر توجه کنید.

حجم آب آکواریوم: مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از خرید پمپ آکواریوم باید به آن توجه کرد حجم آکواریوم بوده، باید از پمپی استفاده کرد که با سرعت مناسب آب را به جریان بیاندازد. اگر سرعت جریان آب زیاد باشد ذرات معلق سبب آلودگی آب می‌شوند و اگر سرعت جریان آب کم باشد سبب به وجود آمدن بوی بد و گاز‌های سمی می‌شود.

فیلتراسیون آکواریوم: وجود سیستم فیلتراسیون برای آکواریوم بسیار لازم است. اگر این سیستم درون آکواریوم قرار گیرد نیاز به استفاده از پمپ باد آکواریوم قوی نیست. اما اگر فرایند فیلتراسیون خارج از آکواریوم انجام شود باید از پمپ باد قوی استفاده کرد.

ارتفاع پمپ آب: معمولا پمپ‌های آکواریوم قادر به تولید فشار زیاد، برای ارتفاع زیاد آب نیستند به همین دلیل بهتر است که از آکواریم‌ها با ارتفاع مناسب استفاده کنید.

 

 

سخن پایانی

 

ماهی‌ها و سایر موجودات زنده برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند و امروزه با استفاده از پمپ باد آکواریوم می‌توان این مهم را به راحت‌ترین شکل ممکن انجام داد. پمپ باد مزیت های مختلفی دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

  • تامین اکسیژن مورد نیاز ماهی‌ها
  • جلوگیری از به وجود آمدن بوی بد و گاز‌های سمی
  • یکنواخت کردن دمای آب
  • زیباتر کردن آکواریوم با به جریان انداختن آب
  • تامین عواملی که در سلامت ماهی‌ها تاثیر گذار است

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا