کمپرسور هوا

اساس کار کمپرسورهای گریز از مرکز

اصول کار این کمپرسورها و اساس کار کمپرسورهای گریز از مرکز  ،استفاده از نیروی گریز از مرکز برای بالا بردن انرژی جنبشی گاز است.

اساس کار کمپرسورهای گریز از مرکز

 

اصول کار این کمپرسورها و اساس کار کمپرسورهای گریز از مرکز  ،استفاده از نیروی گریز از مرکز برای بالا بردن انرژی جنبشی گاز است.

این عمل توسط تیغه های (Vane) نصب شده روی پروانه به سیال اعمال می‌شود. در این نوع کمپرسورها عامل اصلی انتقال انرژی، پروانه کمپرسور (Impeller) است که روی محور نصب می‌شود و با آن می‌چرخد و پس از وارد شدن سیال به چشمه پروانه (Impeller Eye) روی تیغه های Vane که روی آن نصب می‌شود هدایت می‌شود و پس از قرار گرفتن در نوک پروانه توسط نیروی گریز از مرکز اعمال شده از پروانه جدا می‌شود و وارد محفظه اطراف آن می‌شود تا انرژی جنبشی دریافت شده به انرژی فشاری تبدیل شود. خلأ ناشی از پرتاب سیال به طرف بیرون، در اثر سرعت گرفتن سیال، باعث جایگزینی مجدد سیال به نوک پروانه می‌شود و باعث جریان یافتن مداوم سیال به کمپرسور و کسب انرژی و خارج شدن آن از کمپرسور می‌شود.

حرکت سیال در داخل کمپرسور

با توجه به این که حرکت سیال در داخل کمپرسور توسط نیروی گریز از مرکز انجام می‌شود باید دور کمپرسور به اندازه‌ای بالا باشد تا بتواند سیال قرار گرفته در نوک پروانه را از پروانه جدا کند تا امکان جایگزینی ذرات قبلی به جای آن فراهم شود در غیر این صورت فشار و جریان کمپرسور کاهش خواهد یافت که با توجه به سبک بودن گازها (نسبت به مایعات) برای انرژی دادن به سیال نیاز به دورهای بالا می‌باشد. همچنین به دلیل فاصله زیاد بین مولکول‌های گازها تعداد Vane های نصب شده روی پروانه‌ها و همچنین زاویه آن‌ها نسبت به پروانه‌های پمپ‌های گریز از مرکز بیش‌تر است.اساس کار کمپرسورهای گریز از مرکز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا